Dugovečni divovi koji suvereno vladaju nezamislivim morskim dubinama. Potpuno su prilagođeni životu u vodi, te nikada iz nje i ne izlaze. Iako toliko veliki i naočiti i dalje u neku ruku predstavljaju neistražene bisere nepreglednog plavog prostranstva. Nama su privukli pažnju dovoljno da zaronimo u njihov svet i saznamo šta se to krije ispod površine. Za vas smo uspeli da izronimo neke od najinteresantnijih činjenica iz života ovih fantastičnih bića za koje se vrlo malo zna.
Zapanjujuće, ali istinito! Kitovi nemaju škrge, već prava pluća, ali je njihov respiratorni sistem potpuno prilagoen životu u vodi. Neke vrste mogu sa amo jednim udisajem roniti čak više od dva sata.
Komercijalni lov na kitove zvanično je zabranjen međunarodnim sporazumom iz 1986. godine. Ipak, između ostalih, ni Japan, a ni Farska ostrva ne poštuju ovaj sporazum, pa se meso kita može pronaći čak i kao hrana za pse i mačke.
Nasuprot drugim morskim stvorenjima, kitovi su toplokrvna bića.
Najveći među kitovima je „veliki plavi“, koji je ujedno i najveće živo biće na planeti. Odrasla jedinka dugačka je oko 30 metara, a može da teži čak 120 tona. Neverovatno, s obzirom na njegovu veličinu, ali izuzetno je plašljiv i dobroćudan i većinu svog života provodi sa svojim parom. Hrani se uglavnom leti, a ženka na svake dve do tri godine na svet donese jedno mladunče.
Ujedno, veliki plavi ima i najglasniji zov u životinjskom carstvu, koji iznosi čak 188 decibela. Prosečan životni vek mu je 40 godina.
Ako se pitate koji je najbliži rođak kitova, nauka ima zanimljiv odgovor, a to su… Nilski konji!
Između ostalih, izronili smo i podatak da kit u toku jednog dana, u proseku iz sebe izbaci dovoljno urina, da se napune 3 velike kade!
Protivno svim ubeđenjima, orke nisu kitovi, već vrsta delfina, koja se može naći u svim svetskim vodama, od ledenog Arktika, pa do tropskih voda oko Ekvatora. Smatraju se jednim od najpametnijih bića na planeti.
Sivi kitovi svake godine prevaljuju nestvarno dugačak put, migrirajući od Arktika pa do toplih voda oko Meksika i taj put iznosi između 16.000 i skoro 20.000 kilometara!
Mleko kojim ženke kitova hrane svoje novorođene mladunce, iste je gustine kao i pasta za zube. Priroda je to tako uredila da se ne bi razblažilo u kontaktu sa vodom.
Naslovna fotografija: 7-Themes.com