Od roditelja je nasledio ljubav, ali i vanserijski talenat za košarku. Uporni i naporni treninzi koji su nekada trajali i po 10 sati dnevno učinili su ga jednim od najvećih igrača svih vremena, bukvalno i figurativno. Impozantna visina od 2 metra i 29 santimetara učinila ga je upadljivim i neizbežnim faktorom čuvene NBA lige, koja se, iz sezone u sezonu, nije mogla zamisliti bez njega i magije koju je širio na terenu. Prema analizama, jedan od najpopularnijih i najplaćenijih sportista Kine, ali i sveta, nakon napuštanja profesionalne košarkaške karijere, posvetio se sopstvenom obrazovanju ali i zaštiti ugroženih životinjskih vrsta u Africi, te se glasno usprotivio protiv trgovine slonovačom, trofejnim odstrelom divljači, i ubijanju ajkula. Ta kampanja koju je poveo imala je veliki odjek u svetu, kao i besprekorna karijera koju je ostavio iza sebe. Jao Ming, uvek na visini zadatka.
Legenda kaže da je kineska vlada tokom sedamdesetih godina došla na ideju da stvore super košarkaša, koji će dominirati svetskom scenom. Prema tom programu, najbolji košarkaš i košarkašica Kine stupili su u ljubavnu vezu, iz koje je proizašao Jao Ming, 12. septembra 1980. godine.
Do svog 4. rođendana, Ming je bio daleko višlji od svih svojih vršnjaka, pa je već sa 8 godina plaćao javni prevoz, jer mu niko zbog visine nije verovao da je maloletan.
Za jednu Kinesku novu godinu, Ming je od svojih klubskih kolega dobio bicikl napravljen specijalno za njega, pošto standardne nije mogao da vozi zbog svoje visine, a ovaj poklon koštao je 15.000 američkih dolara.
Poput svog oca i Jao je oženio profesionalnu košarkašicu, koju je upoznao sa 17 godina. Pošto nije bila zainteresovana za njega u početku, poklonio joj je značke svih timova koji su učestvovali na Olimpijadi u Sidneju, što je otkravilo njeno srce prema njemu. Inače, to je prva i jedina devojka koju je ikada imao.
Interesantan što zbog svog talenta, ali posebno zbog svoje visine, brojne poznate kompanije, kao što su „Nike“, „Coca Cola“, „Reebok“, „Pepsi“, „Visa“, „Apple“, „McDonald“ i brojne druge, birale su ga da bude baš njihovo zaštitno lice.
Da nije prestao da bude plemenit i nakon što se obogatio, pokazuje podatak da je 2009. godine kupio klub „Shanghai Sharks“, koji je bio pred gašenjem zbog brojnih finansijskih problema, te uložio u njega i obnovio ga.
Godine 2012. ispunio je sebi dugo sanjan san da ima svoj vinograd i da proizvodi sopstveno vino, koristeći grožđe iz čuvene doline „Napa“ u Kaliforniji (California).
Dok je igrao za svoj matični “Shanghai Sharks”, zarađivao je oko 70.000 američkih dolara, spavao je u klubskom domu, na jednostavnom krevetu koji je bio prekratak, pa je on uz krevet prislonio drvenu komodo kako bi ga produžio.
Čak 60% sluha na levom uvetu je izgubio sa 7 godina, kada su mu lekari dali pogrešne lekove za problem sa bubrezima koji je imao.
Posvećen borbi protiv ubijanja životinja, pokrenuo je kampanje u kojima apeluje da se ajkule ne ubijaju radi spravljanja supe od ajkulinog peraja, da se ne ubijaju slonovi radi slonovače i brojne druge koje za povod imaju očuvanje ugroženih životinjskih vrsta.
Naslovna fotografija: Wallpapers – Brothersoft