Ekstravagantan i kontraverzan, kako se najčešće opisuje, ovaj engleski umetnik rođen je 07. juna 1965. godine u engleskom gradu Bristolu (Bristol), a odrastao je u Lidsu (Leeds). Pre nego što je počeo da studira lepu umetnost, radio je kao građevinski radnik. Osamdesetih se iskazivao kroz instalacije, skulpture, slike i crteže. U nastavku se upoznajte bliže sa ovim svojevrsnim umetnikom koji je odlučio da korača svojim sopstvenim putem.
„Mi smo ovde da provedeno dobro vreme, a ne mnogo vremena“ (We’re here for a good time, not a long time), izjavio je za „Telegraf“ (Telegraph), 2011. godine, a to je ujedno i ime njegovog kontraverznog dela.
Hirstova umetnička dela, pretežno za temu imaju koncept realnosti smrti, a on je postao tipičan predstavnik pogleda na svet iz ovog ugla.
Prestižni engleski i svetski mediji, okarakterisali su Demijena Hirsta kao vodećeg predstavnika talasa Mladih britanskih umetnika (Young British Artists – YBA).
Proslavile su ga postavke, koje su za temu imale mrtve životinje, ponekad secirane, ponekad cele, koje su uronjene u providne bazene ispunjene formalinom.
Dela koja su proslavila ovog unikatnog umetnika su, izmeu ostalog „Fizička nemogućnost smrti u svesti živog bića“ (The Impossibillity of Death in the Mind of Someone Living), iz 1991. godine, a odnosi se na stakleni rezervoar sa ajkulom koja je u jednom komadu u formalinu, i „Za ljubav Božiju“ (For the love of God) iz 2007. godine, a to je u platini iz XVIII veka, izlivena forma ljudske lobanje, a zatim optočena sa 8.601 dijamantom.
Dobinik je jedne izuzetno prestižne nagrade, koja se odnosi na savremenu umetnost, a zove se „Tarnerova“ nagrada (Turner award), 1995. godine.
Ovaj konceptualni umetnik, smatra se najbogatijim živim umetnikom. Njegovo bogatstvo je procenjeno 2009. godine na 235 miliona funti.
Njegovo delo pod nazivom „Lullaby Spring“ metalni ormarić, koji je širok 3 metra, dostigao je vrtoglavu cifru na aukciji od 19,2 miliona američkih dolara, koje je isplatio katarski emir i time učinio ovo delo najskupljom rukotvorinom živog umetnika, ikada prodatom.
Tokom pripreme jedne velike izložbe, Demijen je svoj studio učinio dostupnim javnosti 24 časa, 7 dana u nedelji, tako što je postavio kamere svuda po studiju, koje su konstantno snimale, a dešavanja su mogla uživo da se prate na njegovom zvaničnom sajtu.
Od 1987. godine postavio je širom sveta više od 80 samostalnih izložbi, a njegova dela su uključena u preko 260 grupnih izložbi.
Naslovna fotografija: www.pinterest.com