Majmunima oslovljavamo pametne i društvene životinje iz reda primata. Teorije kazuju da je čovek nastao upravo od ove životinje, a te tvrdnje i ne čude, pogotovo ako malo bolje obratimo pažnju na njihove funkcionalne i praktične pokrete kao i na ogromnu inteligenciju koju poseduju. Zabavni su, društveni, imaju osećaj za porodicu i za okolinu, velikom brzinom donose logičke zaključke, jako su emotivni i spretni. A evo još nekih pojedinosti, zbog kojih će vas ove životinje dodatno oduševiti.
Mozak majmuna dostigao je neuporedivo veći stepen sposobnosti organizacije i shvatanja, nego što je to slučaj sa najvećim brojem ostalih životinjskih vrsta. Veliki mozak im je vidno razvijen, a moždana kora vidno naborana.
Majmuni su u stanju da bez velike muke obavljaju funkciju brojanja predmeta kao i sabiranja, u nekim slučajevima.
Na Maleziji i Tajlandu, lokalne vrste majmuna zemljoposednici obučavaju i „zapošljavaju“ kao berače kokosa na nepreglednim plantažama.
U Pakistanu je, 2011. godine zabeležena akcija prilikom koje je uhapšen i sproveden u stanicu jedan majmun. Njegov zločin bio je prelazak granice i odlazak na teritoriju Indije.
Majmuni koji pripadaju vrsti takozvanih „kapucina“, odbijaju da imaju bilo kakav odnos sa ljudima koji neće da pomognu drugima, pokazala je studija koju su naučnici sproveli.
Mozak majmuna poslužuje se i tretira kao poslastica u pojedinim delovima Kine, Južne Azije i Afrike.
Dosta je ljudi, koji su čuli za Nikola Makijavelija (Niccolo Machiavelli), italijanskog političkog filozofa, koga je svet upamtio po krilatici koja kaže da cilj opravdava sredstvo. Ljudi koji slede ovu tvrdnju, nazivaju se i „makijavelisti“. S obzirom, da i majmuni u velikoj većini ne odustaju od svog cilja kada nešto zamisle, možemo li i njih smatrati „makijavelistima“?
Koriste končiće od čiste svile koje nalaze u prirodi, kako bi njima čistili zube i tako održavali higijenu usta, a da ih tome, prethodno, niko nije naučio.
Dugogodišnje studije su sa velikom sigurnošću utvrdile da su oči majmuna, podjednako kao i ljudske, osetljive na optičke iluzije.
Posebna vrsta „makako“ majmuna, koji naseljavaju prostor Gibraltara, je jedina populacija majmuna na evropskom kontinentu, koja se smatra divljima i broji oko 300 jedinki. Kao mera opreza, kako bi se sprečila njihova socijalizacija sa ljudima, hranjenje ovih životinja je kažnjivo sa 800 funti. Krajnji cilj je očuvati ih u originalnom obliku i sprečiti da postanu zavisni od ljudi.
Naslovna fotografija: Wallpapercave