Ako je za verovati Čarlsu Darvinu, postadosmo od njih. Oličenje su zabave, inteligencije i svojeglavosti, hodaju na dve noge, rešavaju komplikovane zadatke i otvoreno pokazuju emocije, što ih svrstava u grupu najkompleksnijih bića na planeti. Po poslednjim kategorizacijama, postoji čak 260 različitih vrsta majmuna, a mi smo odabrali težak zadatak da nađemo 10 najzanimljivijih među njima i evo ih!
Mandril.
Ukoliko želite da sretnete ovo jedinstveno stvorenje moraćete poći put Afrike, sve do Gabona, Kameruna, Konga ili Ekvatorijalne Gvineje, čije krajeve naseljava. Ovaj
Japanski makaki.
Nazivaju ih još i “snežni” majmuni jer nastanjuju predele Japana koje zimi okuje veliki minus. Izuzetno su povezani sa članovima svoje porodice, a odlikuje ih inteligenija i blagi karakter.
“Lesula”.
Endemit centralne Afrike, koga nema nigde više u svetu. Stidljiv i tih, možda od svih ostalih vrsta, najviše podseća na čoveka, pogotovo zbog oblika i položaja svojih očiju.
Patuljasti marmozet.
Zvanično najmanji majmun na svetu, možda ujedno i najslađi. Odrasla jedinka dostiže veličinu do svega 15 santimetara i teži jedva 100 grama. Idealan za kućnog ljubimca.
Carski tamarin.
Kao što je lako uočiti na prvi pogled, lako je prepoznatljiv po svojim upadljivim brkovima, koji ga i čine neodoljivim. Ugrožene su vrste jer naseljavaju kišne šume Brazila i Perua koje čovek svakodnevno uništava.
Dželada.
Pored toga što su jedna od najstarijih vrsta majmuna, takođe su i jedini pripadnici svoje vrste koji jedu travu. Teritorijalni su i imaju izražen instinct, pogotovo mužjaci koji čuvaju svoj harem.
Zlatni kratkonosi majmun.
Ovaj neobični majmun čak 97% svog života provodi u visokim krošnjama, silazeći samo da obavi nuždu.
Kapski pavijan.
Naučnici ih opisuju kao naglašeno dominantne i ćudljive, ali ništa manje zabavne. Svaka grupa ili porodica ima svog “poglavicu” koga slušaju i kome se ne suprotstavljaju.
Gvereza.
Ova vrsta unutar sebe sadrži nekoliko podvrsta koje se međusobno razlikuju po bojama. Blagog karaktera su karaktera i izuzetno su povezane meusobno unutar porodice.
Plaštasti drekavac.
Pripada porodici paukolikih majmuna i smatra se delimično ugroženom vrstom.
Naslovna fotografija: thefotosgratis.eu