Divovi umetnosti, rasuti po celom svetu, u sebi čuvaju neopisiva istorijska blaga, kao i sjajna dela moderne umetnosti. Toplo preporučujemo, ukoliko se nađete u nekom od ovih gradova, obavezno posetite pomenutih 10 muzeja.
-
-
Britanski muzej u Londonu – Sagrađen u neoklasičnom stilu, svrstava se u grupu svetskih muzeja čija stalna postavka sadrži 8.000.000 eksponata, te na neverovatan način prožima istoriju i kulturu od nastanka celog sveta. Bogat opus dela, muzej duguje britanskim kolonijalnim osvajanjima, a upravo oko pojedinih delova ove kolekcije se danas vode polemike o potrebi da se vrate u zemlje, iz kojih su donešeni.
-
-
Ermitaž, Sankt Peterburg – Jedan je od najprostranijih, najlepših i najznačajnijih umetničkih galerija sa velikom tradicijom i svetskim istorijskim značajem. Raznovrsna zbirka izložena je u 6 objekata, a glavna zgrada je Zimski dvorac, poznat kao rezidencija ruskih carskih porodica, koji je smešten uz samu Nevu, sa pogledom na tvrđavu sa impozantnom Sabornom crkvom Petra i Pavla. 60.000 eksponata smešteno je u više od 350 prostorija.
-
-
Kraljevski muzej u Kanadi – Skraćenica po kojoj se prepoznaje muzej je ROM („Royal Ontario Museum“). Čuva 6.000.000 eksponata, u oko 40 galerija i delo je Danijela Libeskinda, koji je inspiraciju za idejno rešenje objekta, pronašao upravo u muzejskoj kolekciji dragog kamenja.
-
-
Gugenhajm, muzej moderne umetnosti u Španiji – Smešten pored reke Nervion, u gradu Bilbao, sagrađen je u industrijskom delu grada. U kategoriji je najboljih građevina 20. veka. Arhitekta Frank Geri težio je „zdanju sa jakim identitetom“, kako je sam naveo. Stalna postavka muzeja sastoji se od raznovrsnih elektronskih formi. U kompleksu muzeja postoji i restoran u kome se služe baskijska nacionalna jela.
-
-
Muzej islamske umetnosti u Dohi – Može se opisati kao remek delo viševekovne tradicije i moderne građevine. Zahvaljujući ovom muzeju, Doha je postala kulturni i umetnički centar Srednjeg Istoka. U njemu su izložena dela islamske kulture, od VII veka pa sve do danas, kroz kolekcije predmeta od drveta, keramike, metala i stakla. Takođe se mogu videti i primerci islamske umetnosti, ali i dela iz Španije, Egipta, Indije i drugih zemalja.
-
-
Orsej u Parizu – Nalazi se u obnovljenoj železničkoj stanici konstruisanoj 1900. godine, uz levu obalu Sene. Kolekcija muzeja odnosi se na zapadno slikarstvo i skulpturu, dekorativnu umetnost i arhitekturu iz perioda pre Prvog svetskog rata, među kojima su i dela Monea, Renoara i brojnih drugih umetnika.
-
-
Sumaja u Meksiko Sitiju – Popločan spolja sa 16.000 šestougaonih aluminijumskih ploča, koje reflektuju sunčevu svetlost, u vlasništvu je jednog od najbogatijih ljudi, Karlosa Slima. Nosi naziv po njegovoj pokojnoj supruzi Sumaji. Poseduje 66.000 eksponata, među kojima su slike Da Vinčija, Monea, Renoara, kao i najveća kolekcija Rodenovih skulptura van tla Francuske.
-
-
Narodni muzej u Osaki – Kao inspiracija za izgled muzeja, poslužili su štapovi bambusa na vetru. Spolja je to jedinstvena stakleno-čelična konstrukcija, koja se pruža u visinu 50 metara, dok je deo muzeja smešten pod zemljom. Zbog spoljašnje arhitekture, tokom celog dana u holu muzeja vlada posebna atmosfera, zbog svetla koja se prelamaju i stvaraju jedinstven osećaj.
-
-
Muzej Oskar Nimajer u Braziliji – Ime je dobio po svom tvorcu, koji je ujedno i najznačajniji arhitekta u Brazilu. Popularno „Oko“ (nadimak muzeja zbog oblika koji podseća na ljudsko oko), otvoreno je 2002. godine, kada je Nimajer proslavljao 95. rodjendan. Svet ga poznaje i kao idejnog tvorca zdanja Ujedinjenih nacija u Njujorku.
-
-
Vatikanski muzej – Smešten unutar Vatikanske palate, obuhvata ukupno 1.400 raskošnih prostorija. U njima su smeštena najvrednija dela svetske umetnosti, koje su pape prikupljale stotinama godina. Možemo konstatovati da ne postoji umetnik za koga je svet čuo, a da bar neko njegovo delo nije u ovom specifičnom muzeju.
Izvor i uvodna fotografija: www.blic.rs