Deda mraz je deka odeven u crveno, simpatičan, sa rumenim obrazima i duuuugačkom belom bradom, koji se spušta u toku noći niz odžak, kako bi ostavio poklone ispod jelke, a zatim odleteo na sankama da daruje ostatak sveta. Da, da, tome su i vas naučili kad ste bili deca, zar ne? Ipak, mitovi, legende, lokalni folklor i običaji vremenom su preuredili ovu sliku, tako da sada svaki deo sveta ima svoju predstavu i viđenje Deda Mraza. Ponegde su čudni, smešni, neobični, a ponegde po malo i strašni. Pridružite nam se i pogledajte koliko likova Deda Mraz promeni za samo jednu noć.
Italija nema „standardnog“ Deda Mraza, već ima svoju La Befanu, koja je nešto poput dobre veštice. La Befana je stara baka koja decu daruje poklonima i slatkišima.
Finci obožavaju svog Joulupukija (Joulupukki), čoveka koji se za novogodišnje veče pretvara u kozu i posećuje samo dobru decu, donoseći, pored poklona, zdravlje i sreću.
Prema nemačkoj tradiciji, Deda Mraz preskače kuće u kojoj žive bezobrazna deca, a njih, kako predanje kaže, posećuje Krampus – demon koji putuje sa Deda Mrazom i koji ima za zadatak da lošu decu preplaši i vrati na pravi put.
Ako se u novogodišnjoj noći zadesite u Holandiji, onda će vas svakako posetiti Sinterklas i Crni Pepe (Sinterklaas and Black Pepe), koji su u tradiciji ove zemlje još od XIX veka.
Francuski Deda Mraz se zove Pere Noe, koji jaše na svom magarcu po imenu Gui, što u prevodu sa francuskog jezika znači imela. Pere Noel poklone donosi uoči novogodišnje noći.
Rusi i Ukrajinci imaju Deda Mraza i Snegorošku, koja je ustvari njegov pomoćnik koji ulepšava praznike i pomaže mu da razdeli poklone širom zemlje.
Norvežani imaju svog Julenisena (Julenissen), poznatog kao novogodišnji patuljak, koji se stara da otera demone od dobrih ljudi.
Španija, vesela kakva jeste, nema jednog Deda Mraza, već čak tri, tri kralja zvana Los Rejes Magos (Los Reyes Magos), odnosno tri čarobnjaka koji donose radost i dele poklone.
Na prelepom Islandu Novu godinu upotpunjuju Jule Lads (Yule Lads). Njihova tradicija je izuzetno zanimljiva, a po njoj, 13 noći za redom, deca ostavljaju svoje cipele pored prozora, verujući da će im 13-e večeri Jule Lads ostaviti neki lep poklon. Takođe, prema verovanju, deca koja nisu bila dobra, mogu da očekuju proklijali krompir umesto poklona.
Slovenački Dedek Mraz nije crveno-beli i ne živi na Severnom polu. On živi podno Julijskih Alpa, a nosi bež odelo, protkano slovenačkim etno motivima.
I za kraj smo sačuvali američkog Deda Mraza (Santa Claus), koji je ujedno i najpoznatiji širom sveta. On pije Koka-kolu, ima svoje sanke i irvase uz pomoć kojih za novogodišnju noć preleti celu Ameriku kako bi obradovao milione mališana najlepšim poklonima.