Ako joj dodelimo epitet najdosadnijeg insekta, koji je u stanju da uleti kroz minijaturan otvor od svega par santimetara u prečniku, a ne može da potrefi širom otvoren dvokrilni prozor da izleti, biće jasno kao dan da govorimo o muvi. Minijaturni svaštojed, koji, kao iz narodne izreke, leti tamo – amo, baš kao bez glave. Osim što nisu simpatične na prvi pogled, mogu biti potencijalni prenosioci smrtonosnih bolesti, ili zaraza. Ako niste znali, omiljena boja muva je crvena, a zatim i narandžasta.

Foto: trekearth.com
Obične, odnosno -domaće- muve, smatraju se jednim od najstarijih insekata na svetu. Naučnici procenjuju da one, u ovom obliku u kome i sada, postoje već 65 miliona godina.

Foto: Healthhype.com
Raznobrojne bolesti, koje muva vrlo uspešno raznosi svojim dlakavim nogama i lepljivim jezikom, bile su uzročnici čak 1/3 smrti na evropskom kontinentu u XIV veku.

Foto: ghadinews.net
Iritantni zvuk, po kome ih prepoznajemo čak i kada ih ne vidimo, proizvode trljajući svoja krila, jedno o drugo tokom leta.

Foto: felinepress.com
Od trenutka kada oformljeni insekt izađe iz košuljice, životni vek joj traje svega 30-ak dana, a često i manje. Nakon samo 2 dana života, ženke su u stanju da legu veliki broj jajašaca i tako do kraja svog života.

Foto: treehugger.com
Džon Knut (John Cnoot), umetnik iz Los Anđelesa (Los Angeles), proučavajući i posmatrajući muve, odlučio se na jedan eksperiment. Hranio ih je mešavinom šećera i boja koje se koriste u ishrani, a istovremeno su bile prekrivene platnom. Pošto su putem određenih procesa promenile boje, samim svojim doticanjem platna obojenim telašcima, stvarale su sopstvena umetnička dela.

Foto: Flickr
Oči muve nisu sagrađene samo od nekoliko malenih sočiva već od nekoliko hiljada, što im omogućava izuzetno široko vidno polje, pa su zato praktično i neuhvatljive.

Foto: c7070 – DeviantArt
Ako ste se ikada zapitali koliko muva dnevno preleti metara, odgovor na ovo pitanje je čak 10 kilometara u proseku!

Foto: techtimes.com
Ženka, čije prvo leglo iznosi između 100 i 150 jajašaca, može u toku svog života da ostavi iza sebe čak 31 generaciju novih muva.

Foto: Pinterest
„Ce – ce“, ili „tik – tik“ su velike muve, čiji je organizam oformljen tako da se hrane sišući krv domaćina. Nastanjene su uglavnom u srednjem delu kontinentalne Afrike, između Sahare i Kalahari pustinje. Zbog bakterija koje nose u sebi, uzročnici su mnogih bolesti, pa i humanu bolest spavanja.

Foto: dietcontrung.net
U roku od samo jedne sekunde, muva može da preleti dužinu, koja je čak 300 puta veća od njene ukupne. Prilikom leta može da dostigne brzinu od 72 kilometara na čas, a u jednoj sekundi zamahne čak 200 puta svojim krilima. (Foto: dietcontrung.net)
Naslovna fotografija: Wallpaper Abyss – Alpha Coders