Domovine ove egzotične dame su Paragvaj i Brazil, a može se naći i na severoistoku Argentine. Postoji marakuja svetložute boje i ona je poznata kao „zlatna“ marakuja, koja raste do veličine grejpfruta. Tamnoljubičasta marakuja raste do veličine limuna, manje je kisela od žute i ima intenzivniji ukus i miris. Odličan je dodatak drugim plodovima južnog voća. Još se naziva i „passion fruit“ i „granadilla“. Amerikanci i Englezi smatraju je voćem strasti.
Može biti ovalnog ili okrugog oblika, veličine između 4 i 8 santimetra. Mekano jezgro, sadržano od pulpe i jestivih tamnih semenkica, obmotano je korom. Ukus joj je kiselkasto – sladak. (Foto: www.gastronomija.hr)
Ova, samo na izgled mala voćka, bogata je vitaminima A, B3 i C, a još obiluje i mineralima kalcijumom, gvožđem, kalijumom i fosforom.
(Foto: armazemdasespeciarias.com.br)
Predstavlja dobar izvor energije za organizam, a posebno dobro čini u jačanju kostiju. Mogu se jesti sveže, ili u salati, sladoledu, džemu, želeu, ili se pak, može spravljati sok od marakuje. (Foto: www.natue.com.br)
Lišće marakuje se koristilo u tretmanu protiv nesanice na tlu stare Evrope. Ona je ujedno vrlo bitan deo tradicionalne medicine Južne Amerike, te je svoju primenu našla u tretmanima protiv glavobolje, modrica, bolova i za smirenje. Čaj od osušenih listova, kažu, pomaže i u tretiranju epilepsije. (Foto:www.elevenshadows.com )
Ulje, dobijeno od ove voćke, našlo je primenu u kozmetičkoj industriji, zbog svojih blagotvornih supstanci koje poseduje. (Foto: www.victoriahealth.com)
Tvrde da marakujin sok pomaže u lečenju astme, bronhitisa i urinarnih infekcija. Našle su primenu i u raznim programima za mršavljenje.
(Foto: volker.umpfenbach.de)
Ubraja se u višegodišnje biljke, koje u divljini mogu da potraju, kako prosek kaže, između 5 i 7 godina. (Foto: revistagloborural.globo.com)
Bez obzira što postoji nekoliko stotina sorti (oko 400), jer može da se uzgaja svuda gde nema niskih temperatura, upotrebljive u ishrani su samo žuta, kojoj treba pomoć pčela u oprašivanju i ljubičasta, koja se sama oprašuje. (Foto: www.mesarbustes.fr)
Prilikom jela, uglavnom se preseca na pola, a jestivi sadržaj se pokupi kašičicom. Radi povećanja slatkoće ploda, dobro je da ovo voće strasti odstoji nekoliko dana. Poseban ukus daju mu limunov sok i mineralna voda. (Foto: commons.wikimedia.org)
Kao i za svaku drugu vrstu hrane, ako preteramo sa konzumacijom marakuje, mogu da se jave neželjeni efekti. Nije poželjno mešati je sa alkoholom, jer zbog svog umirujućeg dejstva može da dovede do odloženih reakcija. Takođe, nije predviđeno ni uzimati aspirin uporedo sa konzumacijom marakuje, jer u nekim slučajevima može da dovede do razređivanja krvi. (Foto: blogconsultoria.natura.net)
Uvodna fotografija: www.madeiraislandnews.com