Prvi brojevi ugledali su svetlost dana u kamenom dobu, tačnije u razdoblju paleolita. Tokom 2 ipo miliona godina, koliko je od tada prošlo, kako kaže nauka, brojevi su sve više osvajali teritoriju svakodnevice i vremenom postali neizbežno oruđe ljudskog razmišljanja, rada i zabave. Da brojevi nisu samo pukih 10 znakova uz pomoć kojih saznajemo koliko Miša i Maša imaju zajedno jabuka, postarali smo se da pronađemo 10 fascinantnih podataka o brojevima, koji su ujedno i neoborivi dokazi njihove kompleksnosti i primenljivosti. Pozor, računaj, saberi, kreni!
Broj se smatra matematičkim objektom, koji se koristi za brojanje, merenje i označavanje. Primer za ovo su svi prirodni broje vi od 1 do 9 i 0.
Ključ efektivnosti numeričkog sistema jeste uvođenje simbola za 0, koju su pronašli indijski matematičari oko 500-te godine.
Nula ( 0 ) je jedini među brojevima koji ne može da se predstavi rimskim brojem.
Veliki broj ljudi širom sveta gotovo da je opsednut brojem 11, te datumom 11.11 i vremenom 11:11. U pojedinim „new age“ pokretima broj 11 smatra se komunikacionim kanalom kroz koji se anđeli oglašavaju ljudima.
Ako niste do sada obratili pažnju, pogledajte koliko uglova ima svaki broj koje je moguće primetiti dok se broj ispisuje. Upravo onoliko, koliko je cifra velika. Slučajnost?
Brojeve treba razlikovati od cifara, odnosno simbola koji se koriste za predstavljanje brojeva. Stari Egipćani su ostali zapamćeni kao narod koji je izumeo prvi sifarski i numerički sistem.
Sa uvođenjem pojma sabiranja, oduzimanja, deljenja i množenja, počinje da se razvija nauka o brojevima i operacijama koje se vrše uz pomoć njih, čuvena aritmetika.
Približna vrednost broja „Pi“ je 3,14 a najjasnije se definiše kao odnos obima i prečnika kruga, a ono što je interesantno, jeste da je „Pi“ uvek isti, bez obzira na veličinu kruga.
Za milion, bilion i trilion svi znaju, a šta sledi posle? Ništa? Ne, već kvadrilion, kvintilion, sekstilion, septilion, oktilion, nonilion i decilion.
Ime najpopularnijeg internet pretraživača na svetu „Gugl“ (Google)verovatno je posledica greške u spelovanju reči „Gogol“ (Googol), što je reč koja označava mnogo veliki broj.
Naslovna fotografija: This American Life