Ako ih opišemo prosto kao plemićku vojničku kastu feudalnog Japana, pogrešićemo. Oni nisu bili obični ratnici, koji su vojevali pobede. Imali su sveobuhvatno političko i sveopšte obrazovanje, pisali su poeziju, pravili cvetne aranžmane, a među njima je bilo i izvrsnih poznavaoca matematičkih nauka. Neki od njih su se interesovali za ples, a neki su se razumeli u trave, te spravljali različite čajeve.
Vrlo je zanimljivo napomenuti da princip homoseksualizma nije bio tabu među samurajima. Iskusni ratnici su čak imali „legalnu“ dozvolu da, proučavajući i podučavajući mlade ratnike i učenike stupe u ljubavnu vezu sa njima, ako ovi požele isto.
Kao malo gde u svetu, žene u Japanu nisu bile bespomoćne i u senci muškaraca koji su vodili glavnu reč. Bile su obrazovane, politički aktivne i mogle su postati samurajski ratnici, ravnopravno kao i muškarci. Klasa koju su činile žene zvala se „Onna – bugeisha“. Dok su muškarci nosili katane, oružje kojima su baratale žene zvalo se naginata, a označavalo je koplje sa zaobljenim mačem na vrhu.
Bili su izuzetno poštovani u starom Japanu. S tim u vezi, imali su odrešene ruke da, ukoliko im se neko obrati sa nepoštovanjem, mogu da ga ubiju, a da ne odgovaraju. Međutim, časni kakvi su bili, ovu mogućnost su primenjivali samo u retkim okolnostima.
Početkom XX veka, car je doneo ukaz po kome je zabranio nošenje mačeva, što je izazvalo revolt u preostalim redovima samuraja, pa su se pobunili. Međutim, moć cara sezala je vidno dalje od samurajske moći, pa je bez muke ugušio njihovu pobunu.
Bukvalni prevod reči –samuraj-, jeste „onaj koji služi u ime časti“. Upravo čast i časno postupanje i življenje bio je noseći stub njihovog postojanja, a obavezno su imali gospodara kome su podređivali svoj život služeći mu, bio to feudalac, plemić, ili pak, car lično.
Samuraj koji bi iz bilo kog razloga ostao bez svog gospodara, ili koji ga nije imao nazivao se -ronin- (samostalni ratnik) i nije bila retkost da ronin postane -sensei- (učitelj) ili -komuso- (bandit, ratnik lutalica).
Čuveni –bušido- kodeks časti, sadržao je sedam temeljnih osobina, koje je predviđao da svaki samuraj mora da poseduje: „Gu“ (iskrenost, pravednost), „Ju“ (hrabrost), „Džin“ (dobrota), „Rej“ (učtivost, uljudnost), „Makoto“, ili „Šin“ (istina, čestitost), „Meijo“ (čast) i „Čugi “ (vernost), ili „Ču“ (dužnost, lojalnost).
Oštrinu svojih mačeva, oprobavali su na ljudima, tačnije na kažnjenicima, a nekad su za vežbu koristili i tela onih koji su preminuli. Samo najiskusniji rukovaoci mačem su prolazili obuku.
Oklop koji su koristili ovi časni ratnici bio je jedinstven poput njih samih. Sačinjen od kože i metala, bili su proožeti najfinijom svilom. Nije bilo ni najmanje lako nositi ih, a kamoli kretati se u njima.
„Seppuki“ je ime ritualnog samoubistva za kojim su posezali samuraji koji su smatrani obeščašćenim, bilo da nisu održali čast u borbi, ili da nisu zaštitili svog gospodara. Ritual je podrazumevao zadavanje sebi smrtonosnog uboda sopstvenim mačem u želudac.
Naslovna fotografija: Pixelizam