Muzeji i galerije su ustanove u kojima se čuvaju umetnine ili predmeti bitni nauci. Mi vam predstavljamo 10 najkompleksnijih, najvećih i najposećenijih.

Smitsonian institut (eng. Smithsonian Institution), Vašington, SAD

Najveći istraživački muzejski kompleks na svetu, sadrži 19 muzeja i galerija, zoološki vrt i istraživačke stanice. U njemu se nalazi oko 137 miliona predmeta  sa detaljnom pričom o tome kako su dospeli tu. Potrebno je 7 dana za obilazak kompletnog muzejskog prostora. Ima toliko toga da se vidi, smatra se da, ukoliko biste samo minut gledali u svaki objekat na izložbi, trebalo bi vam 10 godina da ga obiđete u celini. Stoga, ne savetuje se obilazak celog kompleksa, već planski obilazak sa fokusom na ono što vas najviše interesuje.

Glavna atrakcija: Originalni avion braće Rajt

800px-smithsonian_building_nr

Luvr (franc.  Musée du Louvre), Pariz, Francuska

Luvr je, pre nego što je postao muzej, bio srednjovekovna utvrda i palata kraljeva Francuske. Godine 1989. dodata je staklena piramida, zbog čega je bilo puno negodovanja u francuskoj javnosti. No, ispostavilo se da je bila pun pogodak, te je lako integrisana u prostor i prihvaćena. Muzej sadrži zbirku koja datira od ½ 19. veka. Poznavaoci savetuju da se razgledanje muzeja započne u krilu Suli, a da se završi u egipatskim sobama.

Glavna atrakcija: Mona Liza (Leonardo da Vinči)

luvr

Slika: Wikimedia Commons, autor: Ryan Somma

Muzej Akropolj (grč. Μουσείο Ακρόπολης), Atina, Grčka

Na Akropolju se nalazi arheološki muzej u staklu.. Posetioci imaju prilike da vide iskopine iza stakla, ali i predmete koji su izloženi na otvorenom u galeriji Arhaik. Ovde se može saznati sve o životu Atinjana i videti maketa Parteona, u stvarnoj veličini.

Glavna atrakcija: Parteon

Slika: Wikimedia Commons, autor: Tilemahos Efthimiadis

Državni Ermitaž (rus. Госуда́рственный Эрмита́ж), Sankt Petersburg, Rusija

U ovom muzeju ima više od 3 miliona predmeta, a nižu se predmeti koji su iz ledenog doba, pa sve do onih koji predstavljaju vrednosti današnjice. Muzej je osnovala carica Katarina Velika, 1764. godine. Prethodno je kupila zbirku od 255 slika u Berlinu. Ovaj muzej se danas  nalazi u čak 6 zgrada, od kojih je najveća Zimski dvorac (na slici). U muzeju se mogu videti slike Pikasa, Sezana, da Vinčija, Rembranta, Rubensa, Ticijana, Van Goga, Goje, ali i privatna kolekcija cara Nikolaja II.

Glavna atrakcija: Zlatna soba u kojoj se nalaze umetnine iz Evroazje i Orijenta.

ermitaz
Britanski muzej (eng. British Museum), London, Velika Britanija

Ovaj muzej je najveći muzej u Ujedinjenom kraljevstvu i najstariji je na svetu. Sadrži zbirku od 9 milijardi predmeta. Smešten je u 94 galerije, ukupne dužine 4 km. Sadrži čitave delove Partenona i brojne druge umetnine iz celog sveta.

Glavna atrakcija: Kamen iz Rozete iz 196. godine pre nove ere.

vritanski-muzej

Slika: Wikimedia Commons, autor: Andrew Dunn

Prado muzej (šp. Museo del Prado), Madrid, Španija

Prado muzej sadrži ogromnu zbirku umetnina iz celog sveta. Ovakvu zbirku duguje španskim kraljevima i kraljicama koji su je skupljali vekovima. Ovde su vredna Velaskezova i Gojina dela, ali ima mnogih dela drugih umetnika (najviše italijanskih i flamanskih). Za javnost je otvoren 1819. godine.

Glavna atrakcija: Tri Gracije, Rubens

museo_del_prado_2016_25185969599

Slika: Wikimedia Commons, autor: Emilio J. Rodriguez-Posada

Muzej umetnosti Metropolitan (eng. Metropolitan museum of art), Njujork, SAD

Metropiltan je najveći muzej u Americi, sadrži zbirke koje su iz perioda Antike, pa redom, kroz vekove i epohe, sve do današnjih dana. Ima više od 2 miliona predmeta, a neke sobe su toliko velike, kao da su muzeji za sebe. Pored istorije Amerike, tu se nalazi i istorija Evrope (Botičeli, Rembrant, Vega, Vermer, Roden), kao i istorija Egipta.

Glavna atrakcija: Adam i Eva, Albreht Direr

725px-metropolitan_museum_of_art_2

Slika: Wikimedia Commons, autor: korisnik Fcb 981

Vatikanski muzeji (it. Musei Vaticani), Vatikan, Italija 

Vatikanski muzej se sastoji od 1400 soba u kojima posetioci mogu da razgledaju predmete koje su Pape vekovima skupljale. Sobe su zapravo brojne palate, muzeji, dvorane, galerije, biblioteke, kapele, hodnici, vrtovi, prepuni umetnina.

Glavna atrakcija: Sikstinska kapela, čiji je svod oslikao Mileanđelo

800px-rome_vatican_museums

Slika: Wikimedia Commons, autor: F. Bucher

Galerija Ufici (it. Uffizi), Firenca, Italija

Ova galerija je stetište renesansnih umetničih dela. Uz to, ima i baroknih i srednjovekovnih dela. Kolekcija galerije Ufici je najznačajnija kolekcija italijanskog renesansnog slikarstva u svetu. Pored toga, galerija sadrži slike iz perioda XII – XVIII veka, sa mnogim delima holandskih, francuskih i nemačkih umetnika. Galeriju Ufici godišnje poseti preko 1.5 milion posetilaca.

Glavna Atrakcija: Botičeli, Rođanje Venere

450px-galleria_degli_uffizi

Slika: Wikimedia Commons, autor: Samuli Lintula

Rijks  muzej , Amsterdam, Holandija

U Rijks museju se nalazi oko 900 000 predmeta, a posebno zanimljiva dela su Vermerova i Rembrantova, ali i srednjovekovna dela.

Glavna atrakcija: Noćna straža, Rembrant

rijksmuseum_in_amsterdam

Izvor za tekst: nationalgeographic.com
Naslovna slika: Wikimedia Commons, autor: A.Savin

Prevod: Vera Majstorović