Geografska definicija kaže da su kanjoni izuzetno duboki delovi rečnih dolina, čije formiranje je karakteristično za planinske predele. Mi bismo ih malo drugačije definisali. To su skrivena mesta, između planina i mora, čije dno se često ne vidi. Mogu biti vratolomno duboki, uski i oštri, pa i nepredvidivi, vijugavi, ili skriveni, ali da nisu baš takvi, izgubili bi na svojoj karakterističnoj lepoti.
Antilopin kanjon, Arizona, Sjedinjene Američke Države (Upper Antelope Canyon, Arizona, United States of America). Prostor biblijskog izgleda, na prvi pogled deluje kao jedna velika kompijuterska obrada, međutim, stvarno je i uživo je još nestvarnije nego na slici.
Kanjon reke Blajd, Južna Afrika (Blyde River Canyon, South Africa). Divlje, neistraženo i silovito, a opčinjavajuće, kao i ostatak Afrike.
U zemlji večite vatre i konstantnog leda, Islandu, postoji kanjon po imenu Fjaðrárgljúfur. Kao i ostatak zemlje u kojoj je skriven visokim liticama i lednicima, deluje potpuno bajkovito.
Zemlja kanjona, nacionalni park, Juta, Sjedinjene Američke Države (Canyonland, national park Utah, United States of America). Prizor, kakav samo veličanstvena prirodna sila može da stvori.
Kanjon morskih riba u Namibiji. Zanimljivo ime nije ništa u poređenju sa tim koliko zanimljivo izgleda.
Ne, ovo nije čuveni Amazon, ovo je kanjon reke Uvac, Srbija i spada u jedno od najvećih prirodnih bogatstava koje naša zemlja ima.
Kuperov kanjon, Meksiko (Copper Canyon, Mexico). Kao i ostali sa liste deluje fascinantno, pa po malo i nestvarno lepo.
Pajn Krik, Pensilvanija, Sjedinjene Američke Države (Pine Creek, Pennsylvania, United States of America). Nestvarno. Od ovoga se pogled teško može odvojiti.
Kanjon na Havajima, Vaimea (Waimea Canyon, Hawaii). Uz ovakav prizor, reči su suvišne.
Veliki kanjon, Jeloustoun, Vajoming (Grand Canyon of Yellowstone, Wyoming). Nalazi se u sklopu nacionalnog parka Jeloustoun i kao i ostatak parka, kanjon oduzima dah.
Naslovna fotografija: WallpaperSafari