Ako ste ubeđeni da je ovo jedan od najiritantnijih zvukova na svetu, složićemo se i vaš stav ćemo potkrepiti informacijom, da se čak 80% razvoda u Saudijskoj Arabiji dogodi jer žene više ne mogu da podnose svoje muževe koji glasno hrču. Nauka, svakako, ima svoje objašnjenje zašto dolazi o ove zvučne manifestacije koja je odgovorna za bezbroj neprospavanih noći, ali kada nas probudi zvuk nečijeg hrkanja iz toplog sna, nauka slabo igra ulogu u našoj želji da ga preklopimo jastukom. Ipak, ako vas zanima kako i zašto se4 hrče i kako se boriti protiv toga, ostanite sa nama i saznajte u produžetku neke zanimljive informacije vezane za ovu iritantnu pojavu.
Stručna istraživanja su pokazala da oko ¼ od ukupne svetske populacije učestalo hrče, a da čak 40-ak % odraslih osoba hrče bar jednom u nekoliko dana.
Najstručnije objašnjeno, hrkanje je opstrukcija protoka vazduha koji udišemo kroz nos ili usta, prilikom čega zidovi grla vibriraju tokom udisaja, što proizvodi karakterističan, manje ili više glasan zvuk.
Hrkanje je aktivnost koja ne može biti zaustavljena po sopstvenoj volji, niti može konvencionalno da se izleči. Ipak, moguće je kontrolisati ga i to uspešno, jer do njega dovodi niz faktora na koje je i te kako moguće uticati.
Univerzitet u saveznoj američkoj državi Kalifornija (California) na osnovu istraživanja koje je sproveo na 212 ispitanika, izašao je sa zaključkom da ljudi sa izraženim simptomima hrkanja odnosno apneje, hrčući u snu mogu da sagore čak 373 kalorije, što je ekvivalent intenzivnom 30-ominutnom treningu.
Moderna nauka nudi nekoliko interesantnih rešenja, ukoliko pokušavate da suzbijete ovu pojavu kod sebe, a jedno od najzanimljivijih je svakako sviranje drvenog austrijskog duvačkog instrumenta pod imenom „didgeridoo“, koji je sličan našoj fruli, a koji razrađuje mišiće grla.
Spavanje na leđima čini da koren jezika vrši pritisak na zadnji deo nepca, što otežava protok disanja i podstiče vibracije koje proizvode glasno hrkanje. Zato se ljudima koji učestalo hrču preporučuje spavanje na boku, jer se tada disajni putevi bolje otvaraju.
Probleme sa disanjem tokom spavanja, lekari povezuju i sa problemima koji se vezuju za smanjnje pamćenja i kognitivnih sposobnosti.
Takođe, jedan od glavnih preduslova da se hrkanje pojavi jeste i izraženi višak kilograma, jer su u tom slučaju onda pritisnuti i pluća i vrat.
Možda će vas iznenaditi, ali jedan od čestih uzročnika hrkanja jesu i alergije na prašinu i grinje, pa se zato preporučuje redovno usisavanje, brisanje prašine i promena posteljine i zavesa u spavaćoj sobi.
Ukoliko ništa ne pomaže i ako vaš partner i dalje hrče, pre nego što podnesete zahtev za razvod, pokušajte sa čepićima za uši, koji delotvorno blokiraju spoljne agresivne zvuke. Sa srećom.
Naslovna fotografija: Sick Chirpse