Prvo i pre svega da naglasimo – naučnici do sada nisu uspeli da se slože i definišu stav povodom nestvarno plavih nijansi koje ova bića poseduju na svom telu. Nagađa se da čak 40 od ukupno 53 podvrste porodice tarantula, koliko se smatra da ih ima, imaju tela obojena u neverovatne plave nijanse. Metalik plavi odsjaj svakako je, iako još uvek neobjašnjiv, vredan svake pažnje, pa i naše. Zato vam predstavljamo kobalt plavu tarantulu iz bliza. Da li smete da joj priđete?
Postojbina ovog stvorenja je udaljeni egzotični Tajland i njegove vlažne šume. Ova vrsta tarantule pripada porodici tarantula starog sveta.
Da izgled može da prevari, tarantule su živi dokaz, jer bez obzira na divnu plavu boju koju poseduju, ovo je jedan od najagresivnijih paukova na svetu, pa ga je najbolje posmatrati iz daljine.
Kao i većina ostalih tarantula i ove su mesožderi, a njihova ishrana podrazumeva velike i male insekte.
Odrasla kobalt tarantula može da dostigne veličinu tela i do 12,5 cm, a raspon nogu čini isto toliko otprilike.
Kada se drže u kontrolisanim uslovima, idealna temperatura ne bi trebalo da prelazi raspon od 26 do 32 C.
Dimorfizam je osobina koja odlikuje ovu vrstu, što će reći da su ženke znatno veće i upadljivije od mužjaka.
Pored toga što su izraženo agresivne i brze, kobalt plave tarantule, imaju izraženo plahovit karakter, pa se često čine nervoznim, te napadaju i ujedaju, na prvi pogled, bez razloga.
Imaju relativno jak otrov, koji ipak nije opasan po čoveka, već samo izaziva upalu i neprijatno crvenilo.
Nije retkost da se ova vrsta pauka drži u kući poput kućnog ljubimca, pa je važno znati da se one hrane 2 puta nedeljno, sa cvrčcima i drugim povećim insektima.
Iako poseduju 4 para očiju, imaju loš vid, a kako biolozi tvrde nemaju ni izraženo dobar sluh. Zato se oslanjaju na svoje senzore i receptore spoljnih efekata, koji su smešteni na nogama i dlakama po telu.
Naslovna fotografija: 472tarantula.blogspot.com