Pa, na posletku, svet i jeste jedno veliko čudno mesto, prepuno čudnovatih informacija, nad kojima i te kako možemo da se zamislimo. To su uglavnom one stvari, na koje kad mislimo se uglavnom zakači bar još 10 srodnih misli. A ponekad su to i one zbog kojih ne spavamo celu noć, jer radoznalost pobedi san. Ovom prilikom smo spremili baš takvih 10, za razmišljanje…
Koliko god da nam se čini suprotno, svojim očima vidimo sopstveni nos. Deluje nevidljiv, jer ga naš mozak prosto filtrira iz vidnog polj, kako bi bilo jasnije.
Ono što je najinteresantnije vezano za ljudski mozak, jeste da ljudski mozak još uvek nema tačne odgovore na pitanja kako zapravo ljudski mozak funkcioniše?
Pokušajte da vrhom jezika dohvatite svoj lakat. Blizu ste? Verovatno, ali koliko god da ste elastični, teško da ćete to ikada uspeti.
U roku od samo jedne kalendarske godine, 98% atoma iz našeg tela se zameni novim. Što znači da je velika zabluda onog ko nas sretne par godina posle i kaže: „Ništa se nisi promenio!“
Čovek je u stanju da putuje kroz vazduh, ali ne kroz čelik, dok zvuk 15 puta brže putuje kroz čelik nego li kroz vazduh.
Naš stomak tako funkcioniše da, ukoliko u roku od 14 dana ne uspe da obnovi sluzni omotač, počinje sam sebe da nagriza i vari.
Ako bi neko izabrao čoveka iz bilo koje zemlje i plaćao mu po jednu nominalu valute u kojoj živi (Indija – 1 rupi, Rusija – 1 rublja, Amerika – 1 dolar…) za svaku sekundu života koji preživi, čovek bi za samo 11 dana postao milioner jer 11 dana ima tačno milion sekundi. Ipak, da bi postao milijarder, bilo bi mu potrebno da dočeka 31-vu godinu života, jer 31 godina broji ravno milijardu sekundi.
Vremenski razmak između najvećeg mesoždera koji je ikada postojao, Tiranosaurus Reksa, do Stegosaurusa, dobroćudnog biljojeda, veći je nego između Tiranosaurus Rexa i čoveka.
Da li znate koliko realnih brojeva se nalazi između 0 i 1? Bukvalno beskonačan broj realnih brojeva stoji između 0 i 1. Pa nije ni čudo što većina nas ne voli matematiku.
Svetlost ne putuje baš uvek brzinom svetlosti. Najsporija brzina svetlosti iznosi 17 metara po sekundi i zabeležena je prilikom kretanja kroz ultra hladni atomski gas.
Naslovne fotografije: Wallpaper Awesome