Malena ali moćna kraljevina evropskog severa, kojom su nekada davno gospodarili pravi vikinzi. Danci u svom rečniku nemaju adekvatnu reč kojom za nešto treba da zamole. Zemlja u kojoj su, na radost dece širom sveta, nastale i više nego čuvene „Lego kocke“, ima prosečnu nadmorsku visinu ispod 200 metara. Iako su duboko zagazili u sever sveta, Danci nisu hladan narod, baš suprotno, uglavnom su međusobno na „per tu“. Mogu da se pohvale jednim od najboljih socijalnih sistema u svetu, pa i ne čudi što spadaju među najsrećnije nacije sveta. Ovo je bilo par reči uvoda, a sada slede neke zaista zanimljive informacije o Danskoj, postojbini tvorca čuvene Male sirene.
Zabavni podatak kaže da u prestonici Danske, Kopenhagenu postoji veći broj bicikala, nego što sam grad ima stanovnika. Svi voze bicikle.
Kanada i Danska, sad već imaju tradiciju potpuno benigne borbe oko jednog malog nenaseljenog ostrva. O osornim pretnjama i zapaljivim govorima nema ni pomena. Kada odluče da „napakoste“ jedni drugima, stanovnici ove ili one zemlje, jednostavno ne pokupe prazne flaše prilikom kampovanja, a posebno uživaju da pobodu svoju zastavu koju ponesu, a koju ovi drugi sklone i na njeno mesto ubodu svoju. I tako u krug od 1930. godine.
Ovaj podatak možda će i najbolje opisati danski mentalitet: kada dođu na pešački prelaz, uredno čekaju da se pojavi zeleno svetlo na semaforu, čak i kada je ulica potpuno prazna, Dancima ne pada na pamet da pretrčavaju ili prelaze „na crveno“.
Kao potpuno ravna, zemlja prosečne nadmorske visine od 31 metar, Danska je jedna od retkih zemalja u svetu koja nema ni jednu jedinu planinu! Što je interesantno, jer Danci ne znaju šta znači voziti bicikl uzbrdo.
Najstarija, i dalje postojeća monarhija u svetu je upravo Danska. Poreklo kraljevske porodice datira još od X veka, a zastava koja se danas vijori nije menjana od 1219. godine, pa nosi titulu najstarije državne zastave na svetu.
Najbogatiji Danac, po malo očekivano je vlasnik kompanije i tvorac Lego kocki. Njegovo bogatstvo je procenjeno na 10 milijardi američkih dolara i ta suma ga čini 158 na listi najbogatijih ljudi na svetu.
Ako ste se nekada zapitali kako je bežična konekcija „blutut“ „bluetooth“ dobila ime, odgovor je, po drugom danskom kralju Haraldu Blututu (Harald Bluetooth).
Pakao Holokausta, koji je stigao i zapečatio sudbine miliona Jevreja, uspelo je da preživi čak 99% danskih Jevreja, jer su Danci po hitnom postupku organizovali njihov masovni transport u susednu i neutralnu Švedsku.
Čudo moderne građevine, čuveni Eresund, pola most, a pola podvodni tunel, koji čini direktnu vezu između Danske i Švedske, dugačak je 7.845 metra i najduži je kombinovani most u Evropi.
Luka u Kopenhagenu, glavnom gradu Danske, koji se iz milošte naziva „Venecijom severa“, i „fantazijom Skandinavije“ do te mere ima čistu vodu, da se u njoj čovek može kupati.
Naslovna fotografija: BsnSCB.com