Kada govorimo o zvanično najvišem objektu na svetu, koji je podigla ljudska ruka od kako je sveta i veka, ne možemo govoriti samo o statici i materijalima. Stojeći u podnožju kule, koja, čini se kako podižete pogled, nema kraja već seže skroz do neba, ne možemo samo jednom rečju opisati osećaj. Fascinirajući dizajn, visina koja sama po sebi hipnotiše i oblik, koji podseća na najvišu kulu nekog dvorca. Uostalom, nemojte da vam prepričavamo, uverite se sami zašto je Burdž Kalifa u svakom smislu te reči – veličanstven.
Ako pogledamo projekat videćemo da je podnožni deo građevine inspirisan izgledom egzotičnog cveta čiji je stručni naziv „Hymenocallis“, a koji je poznat po svojim dugačkim laticama koje se pružaju iz centra cveta.
A sada zaista fascinantan podatak! Ovaj oblakoder za svoje i potrebe ljudi koji tu obitavaju „usisa“ potpuno neverovatnih 947.000 litara vode i to na dnevnom nivou.
Eksterijer megakonstrukcije, koja je nikla iz pustinjskog peska Dubaija, pokriva 26.000 staklenih panela, a zanimljiv podatak kaže da je svaki sečen ponaosob.
Kada bi se svih 55.000 tona čelika, koji je korišćen pri izgradnji Burdž Kalife, razvukao po dužini, pokrio bi čak 1/4 od ukupnog prečnika naše planete.
Znate li koliko bi ukupno težilo 100.000 slonova, kada bismo ih izmerili odjednom? Isto onoliko, koliko teži i čitav neboder.
Osim što je najviše na svetu, ovo građevinsko čudo drži i sledeće rekorde: najviša građevina trenutno i ikada sagrađena, najviša samodržeća konstrukcija, a zatim, zgrada sa najviše spratova, objekat sa najvišom liftnom konstrukcijom, koji ima najvišu platformu za posmatranje i najvišlji noćni klub i restoran…
Radovi na iskopavanju za temelj kule Kalifa počeli su svečano januara 2004. godine, a zvanično otvaranje dogodilo se istog meseca 6 godina kasnije.
Zvanična visina, „od poda do plafona“ iznosi strmoglavih 828 metara.
Cela konstrukcija opslužena je sa 58 konstantno funkcionalnih liftova, koji postižu brzinu od 10 metara do sekundi.
Kula je lako uočljiva sa velike udaljenosti. Bez durbina i naočara, moguće ju je spaziti sa udaljenosti od čak 95 kilometara.
Naslovna fotografija: Just Fun Facts