Da je priroda sama po sebi čudo nad čudima, to smoo, čini se, davno konstatovali. Divlja i netaknuta lepota, predeli koji deluju pre kao naslikani nego kao realni, endemske vrste koje mogu da opstanu samo ako čovek ne umeša prste, kristalno čiste reke i jezera koji čuvaju pitku vodu… Ovo su samo neki od razloga, zašto se čovek odlučio da pojedine predele proglasi nacionalnim parkovima i sačuva ih u izvornom obliku. Mada je bilo teško odlučiti se, sačinili smo listu od, po našem mišljenju 10 najlepših nacionalnih parkova koje svet ima.
„Iguazu“, Argentina i Brazil.
Specifičan po mnogo čemu, između ostalog i po istoimenim vodopadima, koji čitav ovaj predeo čine da liči na neku zemlju iz bajke. Prostire se kroz dve države, a obuhvata i kišne šume. Brojni turisti koji dolaze iz celog sveta, spektakularnim vodopadima mogu prići u malim čamcima, organizovano, a takođe, uz pomoć vodiča, mogu videti i biljne i životinjske vrste karakteristične samo za ovaj deo sveta.
„Jiuzhaigou“, Kina.
Na prvi pogled, nama komplikovano ime ovog parka znači –dolina devet sela-, a smešten je na severu kineske provincije Sečuan. Poznat je po lepoti svojih plitkih jezera koji se nadovezuju međusobno tako da izgledaju kao slapovi. O značaju i vrednosti ovog parka govori podatak da se od 1992. godine, nalazi na UNESCO-voj listi. Takođe, Jiuzhaigou, uvršten je i na listu 100-tinu najlepših mesta na Zemlji.
„Great Smoky mountains“, Tenesi i Severna Karolina (Tennessee and North Carolina).
Jedan od ukupno 58 nacionalnih parkova na prostoru Sjedinjenih Američkih Država, ujedno predstavlja i prirodnu granicu između ove dve zemlje. Površina parka obuhvata više od 2 miliona kvadratnih kilometara i čak 16 planinskih vrhova u nizu, viših od 1.800 metara. Stvaraju prelep krajolik u kome dominiraju oštre nazubljene litice, među kojima teku potoci i rečice. Po nekim podacima, ovo je i najposećeniji nacionalni park u Americi.
„Sagarmatha“, Nepal.
Nacionalni park sa najpoznatijim i najvišim planinskim vrhom na svetu Mont Everestom (8.848 metara). Kada je ovaj park u pitanju, pustićemo da slika kaže sve, uz dodatnu informaciju da ove planine kriju brojne stare manastire koje monasi i danas koriste, kao i to, da ovdašnje koze daju mleko, za koje meštani smatraju da je toliko zdravo da ima epitet čarobnog napitka.
„Madain Saley“, Saudijska Arabija.
Bitno različit od svih ostalih sa naše liste, ali ništa manje značajan. Tačnije rečeno ovo je istorijski nacionalni park, na pustinjskom prostoru koji prekrivaju stene i pesak. Međutim, ovo ne treba da zavara, jer se na teritoiji parka nalazi preko 150 starih grobnica, kao i brojni spomenici, za koje je procenjeno da tu postoje 500 godina pre Hrista, što će reći da je ovaj predeo sa razlogom stavljen pod zaštitu.
„Kruger“, Južnofrička Republika.
Jedan od najvećih parkova na svetu, a zasigurno i najveći prirodni rezervat divljih životinja na prostoru Južnoafričke Republike, koji se pruža uz obod granica sa Mozambikom i Zambijom. Ovaj park obiluje životinjskim vrstama koje su karakteristične ssamo za ovaj deo sveta, a pošto se radi o nekim od najopasnijih predatora koji postoje, uprava parka je sazidala visoke tornjeve, sa kojih posetioci parka bezbedno mogu posmatrati slonove, nosoroge, nilske konje i druge bisere Afrike.
„Grand Canyon“ , Arizona, Sjedinjene Američke Države.
Po raspoloživim podacima, ovo nije ni najveći ni najdublji kanjon, ali zbog svog složenog pejzaža, svakako može da se ubroji u čuda prirode. Najveći deo kanjona čine takozvane –stepeničaste- stene, koje su davno činile dno reke Kolorado koja protiče kanjonom, oplemenjujući ga. Odlikuju ga nepodnošljive vrućine leti i arktički hladne zime. Nestvarnu lepotu, ovaj kanjon duguje svojoj poziciji, jer je tlo ovog predela izuzettno seizmički aktivno.
„Kosterhavet“, Švedska.
Može se reći da je ovo morski nacionalni park, jer obuhvaa ostrvo Rosso i ostala manja ostrvca arhipelaga. Onovan je 2009. godine, a nalazi se na zapadnoj obali Švedske, uz granicu sa Norveškom. Sredina je u svakom smislu specifična, od netaknute prirode, pa do više od 6.000 različitih vrsta vodenih životinja, algi i korala, kojima su, mir ovih voda, kao i oštri propisi parka, učinili savršeno mesto za život. Ribolov je zabranjen, osim ako ne posedujete posebnu dozvolu koju je izdala Vlada Švedske.
„Snowdonia“, Vels.
Za razliku od svih ostalih, ovo je nacionalni park koji podrazumeva i aktivna naselja u kojima živi i radi oko 26.000 ljudi. Interesantno je znati da su brojni mitovi i legende vezani za ovaj živopisni prostor, koji bez obzira na ljude koji tu žive podseća na netaknutu prirodu po čistoti i uređenosti. Veći deo parka pripada Velsu, kao i prelepa jezera i visoke planine u njemu.Predeo je idealan za one koji traže mesto gde će moći da odmaraju u prirodi, a ujedno i da pešače i planinare.
„Cacadu“, Australija.
Iako su nam prva asocijacija kada pomenemo Australiju, vrelina, pustinja i opasne životinje, ona u sebi krije i jedno od najlepših mesta na planeti. U unutrašnjosti kontinenta, pri severu Australije, nalazi se ovaj tropski i divlji predeo u kome posebno uživa veliki broj krokodila. Takođe, ovaj park ima i veliki istorijski značaj, jer se procenjuje da su se ovde naselila plemena Aboridžina, još pre 40.000 godina, o čemu svedoče i brojni pećinski crteži. Na ulasku u park stoji natpis:„Ulazite u Božiju zemlju. Nemojte je prljati“.
Naslovna fotografija: www.travelandleisure.com