Kroz istoriju su prošle krupnim koracima, ostavljajući za sobom dubok trag, a opet, o njima se malo zna, a još manje piše. Predstavljamo vam 10 veličanstvenih žena, koje su obeležile našu istoriju.
-
-
Carica Milica Hrebeljanović (Nemanjić) –
Sestra srpskih vitezova, čuvenih 9 Jugovića i ćerka velikog Jug Bogdana, rođena je 1335. a sa samo 18 se udala za Lazara Hrebeljanovića, poznatijeg kao Cara Lazar. Nakon smrti njenog muža u boju na Kosovu, preuzela je sve državničke poslove na sebe, a posebno domen diplomatije. Bila je majka sedmoro dece, omiljena u narodu. U manastiru Ljubostinji provela je svoje poslednje dane, gde je i preminula 11. novembra 1405. godine. Na istom mestu je i sahranjena.
-
-
-
Kraljica Natalija Obrenović – Rođena je u Firenci, a bila je supruga Kralja Milana Obrenovića. Njihov brak je prekinut razvodom 1888. godine, iako je zvaničan raskid braka u XIX veku bio nepojmljiv. Milan Obrenović je ostavio ženu, jer je verovao da spletkari protiv njega i ugrožava mu apsolutnu vladavinu. Ipak bivša kraljica nije bila prognana, u Srbiji je mogla da boravi zbog dece, ali samo kada on nije u zemlji. 1902. godine promenila je veru i postala katolik.
-
-
Kraljica Draga Mašin (Obrenović) – Rođena je u Gornjem Milanovcu kao ćerka trgovca. Zbog svog karaktera, porekla i razlike u godinama (12 godina starija od kralja), bila je često osporavana u narodu. Iako se dugo krilo da nije mogla suprugu da rodi naslednika, pa je čak pola godine obmanjivala i samog Kralja Aleksandra o svojoj lažnoj trudnoći, on ju je i pored svega iskreno voleo i bio uz nju do atentata.
-
-
Carica Jelena Kantakuzin – Bežeći od kuge, upravo je ona jedina žena koja je kročila na tlo Svete Gore. Rođena je u Bugarskoj. Postala je supruga najmoćnijeg vladara loze Nemanjića, Cara Dušana Silnog, sa kojim je i boravila u manastiru, na opšte negodovanje i neslaganje monaha. Nedugo nakon smrti sina, Cara Uroša Nejakog, zamonašila se i počela da živi strogim isposničkim životom.
-
-
Jelena Anžujska – Rođena je u malom mestu Brnjak na Kosovu, gde je i proživela čitav život. Kao supruga Uroša I Nemanjića, bila je jedna od politički najuticajnijih žena i carica srpske istorije. Veliki je i njen doprinos srpskoj vladarskoj dinastiji Nemanjić, jer je rodila buduće kraljeve Dragutina i Milutina, kao i Stefana i ćerku Brnču.
-
-
Jerina Branković – Rođena je oko 1400. godine u Grčkoj kao Irina Kantakuzin. U srpskoj istoriji poznatija je kao Prokleta Jerina, žena Despota Đurđa Brankovića. Sa njim je dobila četvoro dece, sinove Grgura, Stefana, Lazara i ćerku Katarinu. Narod je iz brojnih, po malo neobjašnjivih razloga nije voleo. Legenda kaže da su po njenoj naredbi za zidanje Smederevske tvrđave, kao vezivna masa korišćena i jaja, u doba velike gladi. Takođe u narodu postoji verovanje da ju je otrovao sin Lazar.
-
-
Kneginja Olga Karađorđević – Rođena je u prestonici Grčke, Atini. Život joj je obeležilo progonstvo iz zemlje sa mužem knezom Pavlom Karađorđevićem i decom u Keniju 1941. Bili su oterani od strane komunista, za vreme nemačke okupacije. Iz Afrike 1948. odlaze prvo u Ženevu, zatim u Pariz gde je kneginja preminula 1997. godine.
-
-
Kraljica Marija Karađorđević – Žena kralja Aleksandra I Karađorđevića, rođena je u mestu Goti, u Rumuniji. Bila je kraljica koju je tadašnji srpski narod obožavao. Blagog karaktera i posvećena porodici. Krasio je nadimak „minjon“. Bila je veliki zaljubljenik u automobile, a zanimljivo je da je upravo ona i prva žena u kraljevini, koja je posedovala vozačku dozvolu.
-
-
Kneginja Zorka Karađorđević – Poznata kneginja, rođena je i živela na Cetinju, gde je tokom petog porođaja i preminula, kao supruga Petra I Karađorđevića. Bila je spona između Srbije i Crne Gore. Čitav život je posvetila ambiciji da njen suprug postane vladar, čak joj je poslednja rečenica na samrti bila: “Biće Kralj”.
Izvor: www.zabaviste.com