Stara izreka kaže da čovek vredi za onoliko osoba, koliko jezika govori. Lepo je, a pre svega korisno poznavanje raznih svetskih jezika. Lingvistički krugovi tvrde da u današnje doba, prema nekim sveopšte prihvaćenim podacima postoji manje-više oko 6.800 različitih jezika. Zvuči impozantno, zar ne? Među njima, ima onih koji se mogu naučiti prostim slušanjem i koji lako „ulaze u uvo“, a sa druge strane ima i onih za koje je potrebno mnogo vremena i truda da se nauče. Mi smo se odlučili za ovih 10, kao za 10 najtežih jezika na svetu.
Ako niste sa ovog govornog područja, svakako ćete se namučiti dok progovorite kineski jezik. Uzevši u obzir da je Kina gigant po mnogo čemu pa i svojoj veličini, 1/5 svetske populacije govori ovim jezikom, koji se smatra izuzetno teškim za učenje zbog količine znakova i njihovog izgovora.
Srpski jezik, zbog svoje obimne gramatike takođe spada u jedan od težih jezika za učenje, a strance dodatno zbunjuje upotreba i ćiriličnog i latiničnog pisma.
Sanskrit, kao jedan od 22 zvanična jezika koji se upotrebljavaju u Indiji. Njime je ispisano veliko bogatstvo, koje Indija poseduje u dramskim, filozofskim, kao i delima poezije.
Korejski jezik, koji se takođe služi i znakovnim obeležjima spada u ovu grupu komplikovanijih jezika za učenje. Govorno područje ovog jezika su Južna i Severna Koreja, a koristi ga oko 80 miliona ljudi koji naseljavaju ovaj deo sveta.
Hebrejski jezik ne možemo a da ne spomenemo kada nabrajamo kompleksne jezike za čije savlađivanje je potrebno vreme. Uz male izmene koje je vremenom pretrpeo, u upotrebi je još od doba starih Jevreja i 10. veka pre nove ere.
Persijski jezik koji pripada grani Indo-evropskih jezika. Osim znakovnih slova, koji su u redovnoj upotrebi, Persijanci imaju sopstvena obeležja i za cifre od 1 do 9, uključujući i nulu.
Nahavo, jezik kojim se služe potomci drevnih Indijanaca, koji su naseljavali jugozapad američkog kontinenta. S obzirom da je jezik u izumiranju, potrebno je dosta rada da se savlada.
Latinski jezik. Zbog svoje kompleksne gramatike, kao i činjenice da je praktično „mrtav“ jezik, te da se koristi uglavnom u medicini i pravnim naukama, za učenje ovog jezika najpre je potrebna volja a onda i strpljenje.
Jezik po imenu tagalog, koji se govori na prostoru filipinskih ostrva, a koristi ga samo četvrtina stanovništva ovog podnevlja.
Popularno poznat kao „sijamski“ jezik (još se naziva i „central Thai“), u upotrebi je na Tajlandu, a čuven je po svojoj kompleksnoj ortografiji.
Naslovna fotografija: About World Languages