Zvanično, najstariji organizmi na planeti. Otporne, uporne, neuništive. Dovoljna je samo jedna, pa da od nje nastane čitavo carstvo. Mere se u milionima milijarda. Nose sa sobom brojne opasnosti, bolesti i zaraze, ali ipak, bez njih određene funkcije u ljudskom organizmu ne bi nikako mogle da se odvijaju. Možda i najfascinantnija činjenica od svih jeste ta, da tako mali organizam kao što je bakterija, može da napravi u rkordnom roku nepopravljivu i nenadoknadivu štetu. Evo šta o njima sigurno niste znali, a svakako je i više nego korisno znati.
Kada bi se sve bakterije koje čovek nosi u svom organizmu sakupile na jedno mesto, njihova težina bi ukupno iznosila nešto manje od 2 kilograma.
Samo u usnoj duplji čoveka, pogotovo na jeziku, smešteno je više bakterija nego što je ukupno stanovnika na planeti Zemlji (poslednje procene su da na Zemlji u ovom trenutku živi oko 7,5 milijardi ljudi).
Pupak na prvi pogled deluje čisto, zar ne? E pa, naučnici su otkrili da unutar njega stanuje u proseku 1.458 različitih vrsta bakterija.
Ljudski znoj, sam po sebi nema miris. Ono što stvara neprijatan miris jesu bakterije koje postoje ispod miške, a koje u reakciji sa znojem ispuštaju karakteristični miris.
Flaširana voda ipak ima rok trajanja. Stručnjaci ne preporučuju upotrebu vode koja je bila u flaši duže od 6 meseci, jer je to period kada hlor nestaje, a bakterije kreću da se razvijaju.
Čuveni „francuski“ poljubac je momenat u kome dvoje ljudi potpuno nesvesno razmene između 10 miliona i 1 milijarde bakterija.
Zvanično najsnažniji organizam na planeti je ozloglašena bakterija – gonoreja. Ona je u stanju da za sobom povuče opterećenje koje je čak 100.000 puta veće od nje.
Pre par godina na Novom Zelandu pronađena je nova vrsta bakterije. Ono što je prepalo naučnike a svet ostavilo u neverici jeste da je nakon opsežnih testova utvrđeno da je ta bakterija otporna na sve moguće poznate lekove koji postoje.
Od momenta kada ga izvadite iz folije, kuhinjski sunđer na svakih 20-ak minuta, postane bogatiji za jednu novu bakteriju.
Ako ste se ikada zapitali zašto telo trpi gasove kada konzumiramo pasulj, evo dugo očekivanog odgovora. Ova namirnica u sebi sadrži vrstu šećera koja se stručno naziva „oligosaharid“ a koji je vrlo težak bakterijama za razgradnju, pa tokom varenja one otpuštaju gasove dok ga prerađuju.
Naslovna fotografija: The Atlantic