Prvi brojevi ugledali su svetlost dana u kamenom dobu, tačnije u razdoblju paleolita. Tokom 2 ipo miliona godina, koliko je od tada prošlo, kako kaže nauka, brojevi su sve više osvajali teritoriju svakodnevice i vremenom postali neizbežno oruđe ljudskog razmišljanja, rada i zabave. Da brojevi nisu samo pukih 10 znakova uz pomoć kojih saznajemo koliko Miša i Maša imaju zajedno jabuka, postarali smo se da pronađemo 10 fascinantnih podataka o brojevima, koji su ujedno i neoborivi dokazi njihove kompleksnosti i primenljivosti. Pozor, računaj, saberi, kreni!
![Foto: youtube.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/1_do_9_brojevi.jpg)
Foto: youtube.com
Broj se smatra matematičkim objektom, koji se koristi za brojanje, merenje i označavanje. Primer za ovo su svi prirodni broje vi od 1 do 9 i 0.
![Foto: fanpop.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/nula_izmisljena.jpg)
Foto: fanpop.com
Ključ efektivnosti numeričkog sistema jeste uvođenje simbola za 0, koju su pronašli indijski matematičari oko 500-te godine.
![Foto: youtube.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/nema_nule_u_rimskim_brojevima.jpg)
Foto: youtube.com
Nula ( 0 ) je jedini među brojevima koji ne može da se predstavi rimskim brojem.
![Foto: inspacesbetween.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/11.jpg)
Foto: inspacesbetween.com
Veliki broj ljudi širom sveta gotovo da je opsednut brojem 11, te datumom 11.11 i vremenom 11:11. U pojedinim „new age“ pokretima broj 11 smatra se komunikacionim kanalom kroz koji se anđeli oglašavaju ljudima.
![Foto: themetapicture.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/uglovi_brojeva.jpg)
Foto: themetapicture.com
Ako niste do sada obratili pažnju, pogledajte koliko uglova ima svaki broj koje je moguće primetiti dok se broj ispisuje. Upravo onoliko, koliko je cifra velika. Slučajnost?
![Foto: setaswall.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/cifre_i_brojevi.jpg)
Foto: setaswall.com
Brojeve treba razlikovati od cifara, odnosno simbola koji se koriste za predstavljanje brojeva. Stari Egipćani su ostali zapamćeni kao narod koji je izumeo prvi sifarski i numerički sistem.
![Foto: edocalia.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/aritmetika.jpg)
Foto: edocalia.com
Sa uvođenjem pojma sabiranja, oduzimanja, deljenja i množenja, počinje da se razvija nauka o brojevima i operacijama koje se vrše uz pomoć njih, čuvena aritmetika.
![Foto: shakespearegeek.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/broj_pi.jpg)
Foto: shakespearegeek.com
Približna vrednost broja „Pi“ je 3,14 a najjasnije se definiše kao odnos obima i prečnika kruga, a ono što je interesantno, jeste da je „Pi“ uvek isti, bez obzira na veličinu kruga.
![Foto: imgur.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/decilion.jpg)
Foto: imgur.com
Za milion, bilion i trilion svi znaju, a šta sledi posle? Ništa? Ne, već kvadrilion, kvintilion, sekstilion, septilion, oktilion, nonilion i decilion.
![Foto: 360.thuvienvatly.com](http://www.10naj.com/wp-content/uploads/2018/04/gogol.jpg)
Foto: 360.thuvienvatly.com
Ime najpopularnijeg internet pretraživača na svetu „Gugl“ (Google)verovatno je posledica greške u spelovanju reči „Gogol“ (Googol), što je reč koja označava mnogo veliki broj.
Naslovna fotografija: This American Life