Ljubljana je mali, ali slažu se mnogi, jedan od najlepših gradova u bivšoj Jugoslaviji. Srpski jezik razumeju gotovo svi, čak i oni mlađi, jer se srpskohrvatska muzika sluša kao da je domaća. Svakako, ima i puno izvornih govornika našeg jezika, stoga i pored zapadnoevropskog ambijenta, osećaćete domaću atmosferu. Evo naših 10 predloga, za delove glavnog grada Slovenije, koje morate videti.
-
-
Jože Plečnik je arhitekta koji je može se reći, izgradio pola Ljubljane, te ćete se na svakom ćošku susresti sa njegovim arhitektonskim zdanjima, no, kada se približite ljubljanskoj Narodnoj biblioteci, obavezno podignite pogled ka prozorima i razmislite na šta vas oni podsećaju.
-
-
Trgovi: Svaki gradski trg ima svoje specifičnosti i važna arhitektonska zdanja. Napravite mali predah na Kongresnom trgu i pojedite kolač u čuvenoj poslastičarnici Zvezda. Zimi je ovaj trg prepun lampiona, koji vise sa drveća parka koji se nalazi u sredini trga i predstavljaju poseban vizuelni i svetlosni doživljaj.
-
-
Križevniška ulica je kratka, uska uličica u strogom centru grada, i može se slobodno reći da je to najlepša ulica u Ljubljani. U ulici se nalazi Mini Teatar (pozorište za decu), čiji je vlasnik zaslužan za oživljavanje ove ulice. Svaki kutak predstavlja specifičnost za sebe, bilo da je u pitanju concept radnja, berbernica, galerija ili restoran. Križevniška je prepuna biljaka u ogromnim saksijama, među kojima ima i voćki i povrćki. Duž cele ulice postavljene su klupe na kojima su ispisani stihovi poznatih slovenačkih pesnika. Ulica vodi direktno na Križanke, kompleks nekadašnjeg samostana, danas prostor prilagođen za različite namene.
-
-
Kuhinja na otvorenom: Ovaj događaj, ukoliko se nalazite u Ljubljani u vreme njegovog održavanja (a često se održava), na prostoru Pogačarjevog trga, obavezno obiđite. Ovom prilikom, raznorazni restorani, koji nude hranu iz svih krajeva sveta, kuvaju za vas. Za svaki restoran obezbeđena je po jedna tezga. Higijena je besprekorna, a cene hrane su pristojne.
-
-
Ljubljaniski grad: Iako na Ljubljanski grad možete otići i peške i uspinjačom, savetujemo vam kombinaciju ova dva vida dolaska do tvrđave, jer oba predstavljaju svojevrsan doživljaj. Pogled odozgo je veličanstven, a na gradu možete uživati u brojnim sadržajima.
-
-
Metelkova je nekada bila vojna kasarana, a već godinama je alternativno mesto za izlaske. U njoj se nalazi veliki broj lokala sa različitim vrstama muzike, a uredili su je mladi umetnici, i dalje to čine. Čak i ako niste ljubitelji alter scene, ne bi trebalo da zaobiđete ovo mesto, da vidite kako ono izgleda i, ukoliko imate sreće da vas puste, uđete u čuveni Celica hostel u kom su sobe smeštene unutar nekadašnjih zatvorskih ćelija i svaka je uređena na drugačiji način. Hostel je u više navrata, na brojnim svetskim TOP listama, proglašen za jedan od najboljih na svetu.
-
-
Šoping u BTC-u: U kompleksu koji se prostire na 475.000 m², nalaze se sve moguće firmirane prodavnice. Ukoliko ulovite rasprodaje, vodite računa da vam ipak ne ode ceo dan u šopingu, jer treba videti još štošta u gradu. Naš savet je kupovina kožne obuće, jer su cene niže od onih u Srbiji.
-
-
Tivoli: Ovaj opuštajući ljubljanski park krije brojne sadržaje leti, ali prijatan je za šetnju i zimi. Na samom ulazu u park, nalazi se i srpska pravoslavna crkva. U Tivoliju je i čuveni stari ribnjak, jezerce pored kog su staklena bašta, prijatan kafić sa razbacanim ležaljkama svuda okolo, kao i biblioteka na otvorenom.
-
-
Ljubljanica i mostovi: Ukoliko se odlučite da provedete dan ili dva u Ljubljani, sigurno nećete preskočiti obilazak malih mostova od kojih svaki krije delić istorije grada, niti ćete zaobići kafu ili ručak u nekom od ukusno uređenih kafića ili restorana na obali reke. Nemojte brinuti ukoliko ste se odlučili da neki hladniji dan provedete u Ljubljani, sve bašte lokala rade, jer je u Sloveniji pušenje unutar lokala zabranjeno, te se grad ne povlači u zatvoreni prostor zimi, već živi napolju, uz brojne grejalice.
-
-
Zoološki vrt u Ljubljani daje pregled životinjskih vrsta na površini od oko 20-ak hektara, prilagođenoj tako da podseća na prirodno stanište životinja. U njemu nema kaveza (osim za majmune i lavove) i sušta je suprotnost beogradskom ZOO vrtu.
Fotografije: flickr.com
Autorka teksta: Vera Majstorović