Žitelji beogradskih opština, pogotovo onih, na čijoj teritoriji ima upadljivo više zelenih površina, sa prvim zracima prolećnog sunca, kao i porastom temperature, suočili su se sa pravom opsadom insekata, koja se narodski zovu „Smrdibube“. Gotovo je nemoguće otvoriti prozor ili vrata, a da ovi uporna, ali i vrlo otporna stvorenja ne zakorače u vaš dom. Gde opazite jednog „Smrdljivog Martina“, drugi i treći su u blizini, jer je populacija ovih, pa slobodno možemo reći, napasti naglo porasla. U produžetku možete saznati nekoliko zanimljivosti o njima, ali i zašto ih se treba čuvati.
Entomolozi (naučnici koji proučavaju entomologiju – nauku o insektima), svrstali su ove napasti u grupu štitastih stenica. Postoje izvori da se, pored povrća, ove bube hrane i krvlju sisara.
Sve nasilnije klimatske promene, odgovorne su za migracije smrdibuba iz daleke istočne Azije, koja se smatra njihovom prirodnom postojbinom.
Aktivne su preko celog dana, ali noću, kada padne temperatura, prilično su uporne dok ne pronađu toplo skrovište, jer hladnoću ne podnose.
U zavisnosti od podvrste i doba starosti, „Pentatoma rufipes“, može biti svetlo zelene boje ili tamno braon. Ovaj tvrdokrilac može da poraste do 2 santimetara.
Što se našeg podneblja tiče, ove bube nikoga ne ostavljaju ravnodušnim, a kamoli da su ikome simpatične. Ipak, što se Meksika tiče, priča je potpuno drugačija, jer ih tamošnji kuvari u egzotičnim restoranima služe kao posebni delikates!
Ime su dobile po tečnosti nesnosnog mirisa, koji luče iz žlezda u svrhu samoodbrane, te kad smatraju da su u opasnosti. Ta tečnost nije otrovna, ali se svakako preporučuje izbegavanje direktnog kontakta sa kožom, jer se neprijatan miris uporno zadržava na mestu gde buba „štrcne“.
Dobro je znati da su neke vrste i te kako otporne na vodu, pa ukoliko planirate da ih „udavite“ u sudoperi ili toaletu, nemojte da se začudite ako vidite smrdljivog Martina kako, nakon mlaza vode, nastavi da bezbrižno pliva po površini.
Većina ovih buba deli isti neprijatan miris, koji najbliže podseća na korijander, a potiče od prisustva aldehida u žlezdama.
Postoji narodno verovanje, prema kome ne biste trebali da izbacujete bube iz svoje kuće, jer su one, kako kaže predanje pokazatelj da će u kući biti para!
Ono što je interesantno je podatak, da hemijsko sredstvo koje bi ih zaustavilo i istrebilo zvanično ne postoji, pa se savetuje snalaženje u odbrani od smrdljivih dosadnjakovića. Privremeno može da posluži i lepak za pacove, kako tvrde oni koji su sve pokušali, ali lepak neće zadržati nove jedinke da potraže toplo utočište baš u vašem domu.
Naslovna fotografija: HappyTV.rS