Lepotani, čija boja prkosi i najživopisnijim zalascima sunca. Naučnici i dalje nagađaju zašto ove veličanstvene ptice karakteristično zakrivljenog kljuna imaju običaj da stoje na jednoj nozi. Gnezde se u velikim kolonijama koje često broje i po više od milion jedinki, što će reći da su veoma druželjubiva bića. Obale toplih mora naseljavaju flamingosi boje od nežno roze do grimizno crvenih nijansi. Evo šta smo još naučili o ovim unikatnim pticama.
Pošto kolonija funkcioniše kao jedan veliki organizam, svi novopridošli ptići odgajaju se u isto vreme. Interesantno je istaći da oba roditelja na smenu leže na jajetu, kome u proseku treba mesec dana, ili nešto manje da se izlegne. Iz opne izlazi ptiče koje tek vremenom postaje upečatljive roze boje. Majka i otac ga ne hrane crvićima, već supstancom koja je poznata kao „mleko iz guše“. To je tamnocrvena tečnost bogata proteinima i mastima.
Tokom jela, ove ptice izvrću glavu naopačke kako bi izašao višak vode koju pokupe uz hranu. Inače, ove ptice dišu „na usta“, jer nos nemaju.
Famozna ružičasta boja perja, potiče od hrane koju konzumiraju tokom života, a koja se sastoji od algi, rakova i sitnih riba, bogatih beta-karotenom i posebnim bakterijama.
Ime flamingo potiče od španske reči -flamengo-, ali i od provansalske reči –flamanc -, što sve u prevodu znači vatreni, plameni.
Odrasle jedinke mogu da porastu i do 1,4 metara u visinu, a uglavnom teže do 4 kilograma. Raspon krila može da dostigne i 1,5 metara.
Između ostalih nagađanja, izdvajaju se tvrdnje, da flamingo stoji na jednoj nozi kada hoće da se odmori, ili ono koje kaže da na taj način štedi i čuva temperaturu dok stoji u hladnoj vodi. Druga tvrdnja ima manu, jer je poznato da oni stoje na jednoj nozi i u toploj plitkoj vodi.
Mužjaci i ženke izvode veličanstveni ples kako bi se međusobno privukli u periodu parenja. Flamingosi su inače monogamni i kada izaberu partnera, to je za ceo život. Imaju dugačak životni vek, koji u idealnim uslovima može da bude dugačak i 70 godina.
Zanimljivo je da ptice koje imaju izrazito ružičasto perje imaju i viši status u koloniji. To nije samo od sebe. Boja označava da je jedinka dovoljno jaka da opstane i da pronađe bogate resurse hrane.
Donji sloj perja na krilima je izrazito crne boje, što može da se primeti samo kad su im krila raširena.
Po malo su i prepredeni, pa nije retkost da jedan par napravi gnezdo, a da se drugi u njega useli, pa tako mužjak i ženka naizmenično paze svoj dom od drugih flamingosa kao od predatora.
Naslovna fotografija: Wikipedia