Ako je dijamant neprikosnoveni car, onda safir, smaragd i rubin moraju biti moćni kraljevi. Idući dalje, dolazimo do njega, apsolutnog princa tame, uz koga i zlato i srebro, paradoksalno, ali jače sijaju. Može biti mali i diskretan, ili pak da svojom tamom potpuno zaseni sve boje dragulja. Ostavlja bez daha kad je ugrađen u prsten ili u minđuše, a čini potpuno ekstravagantnom damu koja ga nosi oko vrata. Nećemo vas više držati u neizvesnosti, na scenu stupa prelepi crni dijamant, u svojim najboljim izdanjima.
Pripada porodici dragog kamenja, a crna boja je posledica kombinacije grafita, ugljenika i skupa različitih metala, koji su svrstani u grupu pod nazivom „polikristalini“.
Kolokvijalni naziv ovog dragulja je „Carbonado“ i zahteva više pažnje i nege kako bi se pretvorio u pravi crni dijamant.
Najpoznatiji dijamant crne boje nosi naziv „oko Brahme“ i oivičen je legendom koja kaže da je proklet onog trenutka kada je uklonjen iz hinduističkog hrama u Indiji.
Od svog dragog kamenja, upravo ovaj se najčešće koristi pri izradi nakita za muškarce, jer se crna smatra primarno muškom bojom.
Zbog toga što nije „uobičajen“ dijamant, ni po izgledu ni po svojim karakteristikama, u pojedinim delovima sveta se nekada smatralo da je crni dijamant vrsta kamena koja je nakon velike eksplozije i udara asteroida u Zemlju dospela iz svemira, pre otprilike 2,8 miliona godina.
Danas, postoje dva nalazišta, a to su u rudnicima centralnog dela Afrike i Brazila, s tim što je nalazište u Brazilu bogatije i znatno veće.
Providnost, pa čak i polutransparentnost crnog dijamanta su izuzetno retke osobine koje prave znatnu razliku u ceni ovog kamena. Ponekad znaju da zavaraju i najoštrije oko, pa da deluju kao da imaju crvenkast, plavi ili ljubičasti odsjaj.
U starom Rimu, ovaj dragi kamen bio je simbol pomirenja. Verovalo se da samo dodir crnog dijamanta donosi razrešenje nesuglasica i nerazumevanja. Na drugoj strani sveta, u Indiji, crni dijamant simboliše lošu sreću, čak i smrt.
Oni ne reflektuju već upijaju svetlost, pa zato sva njihova lepota, zapravo, dolazi od perfektno uglancane površine, poput klikera.
Čvršći su i kompaktniji od ostalih dijamanata, pa su samim tim u velikoj meri teški za obradu, a pogotovo za fine radove na površinskoj strukturi, koji kamen za nakit mora da pretrpi.
Naslovna fotografija: Royal African Diamonds