Kada su jednog ranog prohladnog martovskog jutra 1974. godine radnici u blizini kineskog grada Sijan poboli svoje lopate u vlažnu zemlju, kako bi iskopali bunar, nisu ni sanjali da će iskopati ono što će svet iz milošte nazivati „Osmo svetsko čudo“. Čudo je sastavljeno iz 8.000 manjih čuda i predstavlja jedno od najvećih arheoloških otkrića, od kako je sveta i veka. Figure o kojima ćemo vam pričati su sazdane od terakote, pečene gline koja prevashodno služi za dekoraciju građevina i izrazito je narandžaste boje.
Trinaestogodišnji dečačić po imenu Jin Zeng popeo se na kineski presto 246. godine p.n.e. Bilo mu je potrebno 25 godina da ujedini zaraćeno kraljevstvo i osnaži ga. Preuzeo je ime Kin Ši Huang Di po kome ga je svet i upamtio kao prvog kineskog cara i ujedinitelja. Tokom svog života je tragao za načinom da postane besmrtan, a čini se da mu je nekako to i pošlo za rukom.
Prema drevnim zapisima istoričara po imenu Sijam Kijan, koji je živeo u doba vladajuće dinastije Han, izgradnja velelepnog mauzoleja počela je ubrzo pošto je mladi Jin Zeng stupio na tron. Procena je da je više od 700.000 radnika učestvovalo u megalomanskom građevinskom poduhvatu, koji je, kako se tvrdi, građen čitavih 40 godina.
Takođe, postoji mračna tvrdnja po kojoj je svako ko je imao ikakve veze sa izgradnjom ovog kompleksa ili ubijen ili živ zatvoren u carevu grobnicu, kako ne bi odao tajnu izgradnje.
Dok je veličina prostora odabranog za mauzolej sama po sebi impresivna, ono što još više zadivljuje arheologe i stručnu javnost jesu sami detalji i individualne karakteristike svakog ratnika pojedinačno. Analizom je utvrđeno da je korišćeno čak 8 različitih kalupa prilikom izrade vojnika, a svakom ponaosob je data jedinstvena i samo njemu svojstvena facijalna eksperisija.
Uz ratnike, pronađeno je 40.000 komada oružja, izrađenog od čiste bronze. Dakle, govorimo o kopljima, sekirama i samostrelima koje je tadašnja vojska koristila, a koji su verno iskovani.
Deo grobnice u kome se nalaze ratnici sačinjen je od 4 kolosalne jame, od kojih je svaka duboka u proseku 6,5 m.
Armija “ratnika senki”, kako ih još nazivaju, samo je mali deo carevog mauzoleja, koja pokriva neverovatnih 56 km2, od kojih je velika većina još uvek neistražena. Iskopavanje i istraživanje još uvek traje, a arheolozi još uvek nemaju ideju na šta sve mogu da naiđu, pa je cela priča i dalje obavijena misterijom i uzbuđenjem.
Interesantno je dodati da do sada nisu pronađene samo statue ratnika, već i 130 kočija napravljenih od drveta, sve da konjima, a tu su i statue akrobata, zabavljača i neizbežnih konkubina. Postoje izvori koji kažu da je car želeo da napravi i reku od žive, međutim, iz nekog razloga, grobnica je ostala nedovršena, ali čak i ovako nepotpuna ostavlja utisak da je car želeo i da nakon života uživa kao i za njegovo vreme.
Nakon više od 4 decenije od početka iskopavanja, neka ispitivanja su pokazala da postoje dokazi da je izrada ratnika od terakote bila inspirisana drevnom grčkom kulturom i umetnošću.
Bilo je onih koji su tvrdili da grčka kultura nema upliva, niti bilo kakvog udela u ovom poduhvatu, ali, nezaobilazna je činjenica da kineski vajari do tog trenutka nikada nisu pravili ljudske skulpture, pogotovo ne u prirodnoj veličini, te otuda ubeđenje da su kineski majstori imali pomoć “sa strane”.
Naslovna fotografija: Reddit