Srpski sportisti su briljirali tokom 2016. „olimpijske“ godine. Osam medalja osvojeno je u Brazilu, devet medalja su doneli paraolimpijci, a slavilo se na mnogobrojnim takmičenjima pre i posle Olimpijskih igara.

Zlato rvača Davora Štefaneka pokrenulo je lavinu drugih medalja i vratilo veru da OI mogu da budu uspešne. Štefanek je 2016. godine osvojio i srebro na Evropskom prvenstvu.

davorzlato-007-562x413

Jedino je zlatna medalja sa OI nedostajala srpskim vaterpolistima koji su u Brazilu kompletirali kolekciju. Iako su lošije počeli takmičenje u grupnoj fazi, bili su najbolji kada je bilo najpotrebnije. U finalu sa Hrvatima pobedili su rezultatom 11:7.

“Delfini” su godinu započeli odbranom evropskog zlata u “Kombank areni”, a u junu su trijumfovali i u Svetskoj ligi.

vaterpolo

Tekvondo je Srbiji podario još jednu olimpijsku medalju. Tijana Bogdanović je osvojila srebro, iako je malo nedostajalo da medalja bude sjajnija.

Bogdanovićeva je u 2016. godini postala i prvakinja Evrope.

tijanafinale-013-562x774

Srebro su na OI osvojili kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić u disciplini K2 1.000 metara.

Malo ko je verovao da odbojkašice Srbije mogu da se plasiraju u završnicu OI. Najemotivnija ekipa na turniru, meč za anale odigrala je protiv SAD u polufinalu.  U borbi za zlato Srpkinje nisu uspele da drugi put na olimpijskom turniru pobede Kinu.

odb-srb-chn-012-562x396

Košarkaši su uhvatili poslednji voz za odlazak na OI, a iz Brazila su doneli srebrnu medalju. U finalu između Srbije i američkog drim-tima Amerikanci su očekivano pobedili sa 30 poena razlike, ali je uspeh srpskih košarkaša ogroman jer su do poslednjeg meča savladali mnoge ozbiljne protivnike.

srbusa-fin-016-562x409

Ivana Španović je obećala medalju sa OI, ali i skok preko sedam metara. Osvojila je bronzu i skočila, u ispravnom skoku, 7,08 m, a u skoku, kada je malo prestupila, možda i 15 cm duže.

Prva dama srpske atletike osvojila je zlato na EP i pobednica je Dijamantske lige. Na dvoranskom SP u Portlandu bila je srebrna.

ivana

Košarkašice su olimpijskom bronzom dokazale da evropska titula nije slučajno osvojena. Ekipa Marine Maljković je imala tešku grupu i do druge faze je stigla sa četvrte pozicije, pa je osvajanje bronze pravo čudo. Nažalost, reprezentaciju je početkom 2017. godine napustila Marina Maljković, a posle OI i nekoliko standarnih igračica, pa će trebati vremena da se formira novi uspešni tim.

bronzakosarkasice-003-562x399

U Riju su briljirali i naši sportisti na Paraolimpijskim igrama. Osvojili su 9 medalja.

paraolimpijci

Novak Đoković je bio odličan u prvoj polovini 2016. godine. Odbranio je Australijan open, a zatim sve podredio osvajanju titule u Parizu, jedine koja mu je nedostajala. I konačno, Đoković je pokorio Rolan Garos, i postao prvi teniser posle 1969. godine koji je u jednom trenutku bio vlasnik pehara sa sva četiri grend slem turnira.

U finišu sezone Novak je slabim partijama omogućio Britancu Endiju Mariju da ga skine sa trona.

novak-1

Odbojkaši nisu uspeli da se plasiraju na OI, ali su zato trijumfovali u Svetskoj ligi, pobedivši u finalu Brazil sa 3-0.

odbojkasi

Strelci su se iz Brazila vratili bez osvojene medalje, ali su na EP vazdušnim oružjem osvojili šest trofeja. Zlato su osvojili Andrea Arsović u gađanju vazdušnom puškom i miksu sa Milutinom Stefanovićem, dok su u miksu vazdušnim pištoljem najbolji bili Damir Mikec i Zorana Arunović. Arunovićeva je bila bronzana u pojedinačnoj konkurenciji, a osvojene su i dve ekipne medalje, srebro i bronza. U finalu Svetskog kupa Damir Mikec i Andrea Arsović osvojili su zlato.

Tituli prvaka sveta u prošloj godini su se radovali naši basketaši, 3 na 3 (Dušan Domović Bulut, Đorđe Majstorović, Milan Ždero i Marko Savić), koji su u finalu SP u Kini savladali SAD sa 21:16.

Budućnost srpskog tenisa pripada Olgi Danilović i Miomiru Kecmanović. Ćerka legendrnog košarkaša Predraga Danilovića, novog predsednika KSS, već u 15. godini je osvojila juniorski Rolan Garos u paru sa Paulom Arijas, a isti podvig ponovila je Anastasijom Potapovom na Oranž boulu, nezvaničnom prvenstvu sveta za mlade tenisere. Olga je postala i juniorski prvak Evrope u singlu, a 2016. godine je u Antaliji uspela da osvoji i prve bodove u seniorskoj konkurenciji. Dve godine stariji Miomir Kecmanović je godinu završio kao najbolji junior sveta.