Muziku slušaju svi i svi imaju omiljene muzičare, bendove i albume. Dešava se da neka određena pesma ili čitav album zalude ogroman broj slušalaca. Takav je slučaj sa 10 najprodavanijih albuma koji su ušli u anale istorije muzike, a prodati su u milionima primeraka.
Led Zeppelin IV – Led Zeppelin – 37 miliona kopija
Četvrti studijski album engleskog rok benda Led Cepelin (Led Zeppelin) izašao je 8. novembra 1971. godine u izdanju Atlantik rekordsa. Producent albuma je bio Džimi Pejdž, a album je sniman na nekoliko lokacija u periodu od decembra 1970. go marta 1971. godine.
Come On Over – Shania Twain – 40 miliona kopija
Come On Over bio je treći studijski album kanadske pop-kantri pevačice Šanije Tvejn (Shania Twain). Album je pušten je u prodaju 4. novembra 1997. godine. To je najprodavaniji studijski album ženske autorke. Do današnjeg dana, album prodat je u više od 40 miliona primeraka širom sveta, od čega je 20 miliona prodato u SAD-u.
Rumours – Fleetwood Mac – 40 miliona kopija
Ovaj album je pušten u prodaju 4. februara 1977. godine. Neke pesme su prvobitno postale slušane i popularne i pre izlaska albuma (kao singlovi).
Saturday Night Fever – Bee Gees & various artists – 41 milion kopija
Ovaj album je nastao kao soundtrack za film iz 1977. godine “Groznica subotnje večeri” sa Džon Travoltom (John Travolta) u glavnoj ulozi. Album je bio na vrhu liste najslušanijih albuma čak 24 nedelje u SAD-u i 18 nedelja u Velikoj Britaniji.
Their Greatest Hits – Eagles – 42 miliona kopija
Ova popularna kompilacija-album je bio najprodavaniji album 20. veka u SAD-u dugi niz godina, dok ga nije nadmašio Majkl Džeksonov (Michael Jackson) “Thriller” i to posle njegove smrti. Kompilacija sadrži izbor pesama sa prva četiri albuma benda Igls, koje su objavljene između 1971. i 1975. godine.
Bat Out of Hell – Meat Loaf – 43 miliona kopija
Album je u oktobru 1977. godine objavio Cleveland International / Epic Records. Do današnjeg dana, ovaj album je jedan od najprodavanijih u istoriji snimljene muzike, sa preko 43 miliona prodatih kopija širom sveta. Bio je čak 485 nedelja na britanskim top listama.
The Bodyguard – Whitney Houston – 44 miliona kopija
Ovaj album je objavljen 17. novembra 1992. godine, od strane Arist Records-a. Soundtrack je osvojio Gremi nagradu za album godine 1992. godine.
The Dark Side of the Moon – Pink Floyd – 45 miliona kopija
The Dark Side of the Moon je osmi studijski album benda Pink Flojd. Ovaj engleski progresivni rok bend ga je objavio 1. marta 1973. godine. Album je doživeo ogroman odziv kritičara i fanova. Teme su bile vrlo specifičan u to doba, od sukoba, pohlepe, mentalnih bolesti do proteka vremena. Tekstopisac je bio Sid Beret (Sid Barrett). Širom sveta, album se prodao u više od 45 miliona primeraka do današnjih dana, što je treći najprodavaniji album svih vremena.
Back in Black – AC/DC – 50 miliona kopija
Objavljen u 1980. godini, album Back in Back je sedmi studijski album australijske rok grupe AC / DC. Nakon što je izdat, album je zabeležio neviđen uspeh, prodao se u više od 50 miliona primeraka širom sveta.
Thriller – Michael Jackson – 65 miliona kopija
Najprodavaniji album svih vremena se sastoji od devet pesama izmešanih žanrova (funk, rock, pop i post-disko). Od albuma koji sadrži devet pesama, sedam su puštane kao singlovi, a sve su bile na top 10 Billboard Hot 100 listi. Album je osovijio Gremi nagradu 1984. godine. Takođe, treba istaći da je Triler uključen u biblioteku Nacionalnog registra Kongresa za snimanje kulturno značajnih snimaka.
Izvor: www.peimag.com