Morž je jedan od najboljih primera kako robusan izgled, na prvi pogled, može da zavara, jer se ispod spoljašnjosti, koja ne deluje ni najmanje naivno, krije ustvari pravo intuitivno, sposobno i kreativno čudo. Ovi čudesni stanovnici ledenih voda su veoma druželjubiva stvorenja sa naglašeno razvijenim vidom komunikacije. Iako nezgrapni na kopnu, pravi su virtuozi u vodi, a posebno kad je ronjenje u pitanju, jer se spuštaju čak i do 90 metara dubine, gde mogu da ostanu punih pola sata. Ako ostanete sa nama, u nastavku ćete saznati gotovo neverovatne stvari o ovim predivnim stvorenjima o kojima se generalno malo zna.
Zbog naglog topljenja leda, populacije morževa trpe znatne gubitke svog prirodnog staništa. Zbog ovoga su američke vlasti donele uredbu u septembru 2009. godine, po kojoj je morž uvršćen na spisak ugroženih životinjskih vrsta. Arktički i atlantski morževi su u potpunosti istrebljeni iz Kanade.
Iako ih je teško prebrojati, pretpostavlja se da postoji oko 200.000 pacifičkih morževa, koji leta uglavnom provode severno od Beringovog moreuza u Čukotskom moru, kraj obala istočnog Sibira, dok zimu provode u Beringovom moru, kod severnih delova Kamčatke. Pacifički morževi su prepoznatljivi po dužim kljovama i manjim nosevima.
Ove kolosalne životinje koriste plutajuće sante leda, kako bi na njima odmarali, porađali i odgajali svoje mlade, kao i za zaštitu od predatora. Kao posledica klimatskih promena, pre nekoliko godina otkriveno je oko 200 mrtvih morževa na obalama severozapadne Aljaske.
Svakog leta, obale ostrva po imenu Raund Ajlend (Round Island), na jugozapadu Aljaske preplavi preko 12.000 lenjih mužjaka, koji posećuju ovo mesto isključivo radi plandovanja. Pristižu u grupama i odmah po dolasku pronalaze svoje mesto na kome odmaraju i spavaju i po nekoliko dana. Leže zbijeni jedni uz druge dok ne dođe vreme za jelo. Tada love u obližnjem moru, nakon čega se vraćaju na još jednu partiju odmora. Dok oni punim plućima tako uživaju u svom bezbrižnom momačkom životu, ženke ostaju sa mladima, nekoliko stotina kilometara severnije.
Po mnogo čemu jedinstveni, smatraju se veoma osetljivim na sve agresivnije promene klime i okruženja. Severnim narodima, koji su još poznati i kao Eskimi, morževi predstavljaju značajan segment života u kulturološkom, pa i svakodnevnom smislu.
Oglađavaju se roktanjem, koje, kako je zabeležio jedan polarni istraživač tokom XIX veka, najviše podseća na kombinaciju „mukanja krave i dubokog laveža mastifa“.
Morževi mogu da teže čak i više od jedne tone, a nije retkost da porastu oko 3 metara u dužinu. Novorođenče bude uglavnom teško oko 45 kilograma, dugo oko metar i odmah po rođenju je sposobno da pliva, a prosečan životni vek iznosi oko 40 godina.
Pored kljova i zdepastog tela, karakteristični su i po brkovima, koji su ustvari čvrste žućkaste čekinje, koje mogu biti debele i poput prstiju. Pomoću njih, morževi opipavaju i raspoznaju predmete, koji mogu biti manji od dugmeta sa košulje i bez muke detektuju školjke ukopane u morskom dnu.
U prilog tvrdnji da su ovo izuzetno kompleksna bića, govori i podatak da su veliki sluhisti i veoma muzikalni. Upravo na ovu osobinu, oslanjaju se mužjaci prilikom udvaranja, kada bukvalno pevaju, ispuštajući najraznovrsnije zvuke, koji podsećaju na čitav jedan raspevani orkestar, sa sve kastanjetama, bubnjevima i zvonima.
Lov na morževe danas je dopušten samo Eskimima, koji se na njih oslanjaju kada su u pitanju hrana, odeća i raznovrsne alatke, ali i oni moraju da se pridržavaju odredbi i uslova koji se tiču pravila o lovu na morževe.
Naslovna fotografija: | WWF