Ne postoji na svetu čovek koji nije čuo za čaroban italijanski gradić Palermo (Palermo), koji je ujedno i peti po veličini grad u Italiji, a poznat je kao i vaskolik centar Sicilije i uporište čuvene italijanske mafije. Međutim, ovaj primorski grad ima jednu znamenitost, po kojoj je svetski čuven, a to su famozne katakombe Kapucinera. Ovaj kontraverzni i jedinstveni spomenik italijanske istorije i kulture ujedno je i sablasna turistička atrakcija, kojoj vremenom raste posećenost.

 

ulaz

Foto: atlasobscura.com

Kamene stepenice, koje, kao jedini put do počivališta, vode u ovaj, s pravom nazvan podzemni svet, na prvi pogled donose olakšanje od svakodnevnih vrućina, ali kada se nađete licem u lice sa telima, koja su tako sačuvana, kao da će svakog trena progovoriti, shvatite važnost i težinu ovog mesta.

 

mumije_u_katakombama

Foto: www.historiasreales.net

Pomenute katakombe čuvaju oko 8.000 pažljivo mumificiranih tela, koja su raspoređena prema polu, dakle, odvojeni su muškarci, žene, deca, sveštenici, monasi i device.

 

hodnici_katakombi

Foto: unknown5.com

Smatra se najvećom svetskom preostalom kolekcijom mumija na jednom mestu. Duž katakomba koje su u vidu lavirintskih hodnika proteže se duh XVI veka od kad je ušla u upotrebu kao podzemno groblje.

 

rosalia_lombardo

Foto: www.tenetnews.com

Iako je u ovim katakombama večni počinak našlo dosta znamenitih ljudi svoga doba, modernom svetu je najpoznatija i najmlađa stanovnica, a ujedno i poslednja čije je telo odloženo na ovo mesto, dvogodišnja Rozalija Lombardo (Rosalia Lombardo). Veruje se da je umrla od upale pluća, koja je 1920. godine bila još uvek neizlečiva. Njen otac je želeo da je bar na neki način sačuva, te je dao da se telo njegove devojčice balsamuje. Očeva namera je donekle ispunjena jer njeno telo, gotovo do savršenstva sačuvano, izgleda kao da je samo usnula, pa sa razlogom nosi nadimak „uspavana lepotica“.

 

balsamovanje

Foto: apichokeonline.com

Tradicija mumifikacije na Siciliji traje od davne 1599. godine. Prvobitno su katakombe bile namenjene samo članovima bratije manastira, međutim vremenom, balsamovanje i večni počinak u katakombi postao je stvar statusa i prestiža.  

 

alfredo_salafia

Foto: wereblog.com

Profesor i hemičar Alfredo Salafija (Alfredo Salafia) je našao idealnu proporciju smeše za balsamovanje koja je u stanju da sačuva telo do perfekcije, a radi se o razmeri formalina, glicerina, salicilne kiseline i cinka. Alfredo je rođen i umro u Palermu, a upravo je on obradio telo malene Rozalije.

 

poze

Foto: forums.everything2stroke.com

Poslednji monah sahranjen je 1871. godine, poznat pod imenom brat Rikardo. Sahrane su nastavljene do 1920. godine. Generalno, stepen očuvanosti mumija je različit. Neka tela su postavljena u karakterističnim pozama, dok su neka jednostavno položena da leže.  

 

odrzavanje

Foto: ancient-origins.ne

Stanje katakombi održavalo se uz pomoć sredstava koja su obezbeđivali rođaci pokojnika. Dok god su bili redovni sa plaćanjem, telo je ostajalo na mestu koje je izabrala porodica. Kada bi iz bilo kog razloga uskratili doprinos, telo je odlagano na posebne police koje su bile uz same zidove, sve dok plaćanje ne bi bilo nastavljeno.

razliciti_stepeni_raspadanja

Foto: Pinterest

Iako na prvi pogled deluju kao lutke iz nekog horor filma, tela koja se postepeno raspaduju, najbolji su pokazatelj koliko je proces mumifikacije kvalitetno urađen, jer na nekim telima, posle vekova od smrti, još postoje fragmenti mišićnog tkiva.

uzimanje_uzoraka

Foto: Pinterest

U današnje doba, redovno se uzimaju uzorci, tkiva, kose, kostiju i tkanine u kojima se nalaze posmrtni ostaci, te se nose na detaljnu analizu, a sve u cilju praćenja opšteg stanja katakombe i tela, jer treba uzeti u obzir da je Palermo zbog mora, izložen posebnim vremenskim uslovima, kao što je morska vlaga, pa su potrebni posebni uslovi očuvanja ovog istorijskog blaga.

Naslovna fotografija: KnowledgeNuts