Izvorna ideja bila je da se poveća broj medonosnih pčela, kako bi se uvećala proizvodnja meda. Ipak, da ne ide uvek sve po planu, dokaz je i projekat brazilske vlade, prilikom koga je trebalo ukrstiti evropsku i afričku pčelu, kako bi se dobila medonosnica, sposobna da u uslovima vlažne tropske klime opstane i uspešno oprašuje floru i da pritom proizvede što je više meda moguće. Šta je krenulo po zlu i kakve je to posledice ostavilo, saznajte u produžetku.
Priča o ovom projektu koji nije dobro završio počela je 1956. godine, kada su neke vladine agencije u saradnji sa privatnim pčelarskim kompanijama došli na ideju da povećaju proizvodnju meda tako što će tendenciozno ukrštati različite vrste pčela dok ne dobiju idealnu medonosnicu.
Pošto su evropske vrste pčela već bile prisutne na tlu Brazila gde je eksperiment sproveden, doneta je odluka da se pronađu alternativna rešenja, te ukrštanje sprovede u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima.
Nakon opsežnih studija doneta je odluka da se evropske vrste ukrste sa afričkim, kako bi se stvorio hibrid za koga se verovalo da će ispuniti očekivanja.
Doktor Ker (Kerr), koji je bio vođa eksperimenta bio je zadovoljan stvaranjem nove afrikanozovane vrste, jer se u samom startu pokazalo kao uspeh, s obzirom da je proizvodnja meda momentalno povećana. Ono što je primećeno kao nuspojava, jeste ekstremno ponašanje koje su novostvorene pčele imale, a koje se ogledalo u visokom stepenu agresivnosti i pojačanim instinktima.
Do prave biološke katastrofe je došlo, kada je pod, i dalje nerazjašnjenim okolnostima, hiljade ovih pčela uspelo da pobegne iz laboratorije, te počelo da se roji po Južnoj i Centralnoj Americi.
Doktor Ker i njegov tim su bili ubeđeni da ove pčele neće preživeti u prirodi i da će ubrzo izumreti van kontrolisanih uslova. Ipak, dogodilo se sasvim suprotno. Ove pčele ne da su preživele, već su, agresivne kakve jesu uspele da se prilagode i gotovo zauzmu teritoriju Kalifornije (California), Teksasa (Texas), Arizone (Arisona), Nevade (Nevada), Novog Meksika (New Mexico) i Floride (Florida).
Iako se smatra da su do danas odgovorne za otprilike 400 smrtnih slučajeva, a uprkos strašnom izgledu, osobinama i zlokobnom imenu (pčele ubice), one ustvari nemaju ništa toksičniji otrov od ostalih svojih rođaka, samo se radi o jačem intenzitetu napada, zbog čega je smrtni ishod verovatniji.
Ime, odnosno nadimak „pčele ubice“ nisu dobile jer ubijaju ljude, već zato što svaku koloniju pčela na koju naiđu uspeju da podrede i u potpunosti preuzmu. Napad vrše tako što se prikoče za već postojeću košnicu, prodru u nju, ubiju kraljicu i zamene je svojom.
Odlikuju se izuzetno visokim stepenom inteligencije, koja im čak omogućava da računaju, prepoznaju lica i zapamte bez greške.
Ono što ih, između ostalog, odvaja od ostalih pčela, jeste i neverovatan instinkt i osećaj za opasnost, koju mogu da osete i prepoznaju sve i kad je još na velikoj udaljenosti. Odgovaraju jakim, frekventnim i agresivnim napadom u daleko većem broju nego što to čine obične pčele kada se brane.
Naslovna fotografija: DogTipper