U nepreglednom moru prirode, ako malo dublje zaronimo, bićemo u prilici da vidimo velika čuda. Među tim biserima postoje i oni, bića koja iz nekog razloga imaju i muške i ženske polne organe, koji su funkcionalni istovremeno. Nauka ih je nazvala hermafroditima, a kako oni nastaju, da li je to anomalija ili ne tako čudna pojava, koji prirodni ili neutvrđeni proces dovede do ove pojave, možete saznati u produžetku.
Hermafroditom se smatra jedinka koja stvara podjednako i muške i ženske polne ćelije. Vremenom, razvile su se brojni prirodni i hirurški mehanizmi razdvajanja polnih funkcija, kako bi se izbegla samooplodnja, što kod pojedinih organizama može da dovede do pojave koja je poznata kao „inbriding (inbreeding) depresija“.
Inbriding ili „parenje u srodstvu“ je termin koji označava pojavu stvaranja reproduktivne veze između genetički srodnih jedinki. U ovom slučaju, jedan organizam (hermafrodit) u stanju je da oplodi sopstvenu jajnu ćeliju.
Naziv hermafrodit je nastao po liku iz grčke mitologije, sinu Hermesa i Afrodite. Legenda kaže da se smrtno zaljubila u njega jedna nimfa, koja ga je povukla za sobom u svoje vode. Gotovo bolesna od te ljubavi, molila je bogove da je stope sa njim i stvore jedno biće. Tako je, prema grčkoj legendi, nastao Hermafrodit.
Ova pojava najrasprostranjenija je među beskičmenjacima koji se svrstavaju u parazite i u velikoj meri im olakšava brzo razmnožavanje.
Kada govorimo o ovoj pojavi kod ljudi, uglavnom je jedan par organa razvijeniji na račun drugog. Podaci kažu da je danas hermafroditizam zastupljen sa procentom od 1,7 kod ukupne populacije čovečanstva.
Postoje naučni krugovi koji hermafrodite smatraju trećim polom, te na ovu kontraverznu temu pišu brojne naučne radove i teze.
Procenjeno je da se na tlu Sjedinjenih Američkih Država na 2.000 novorođene dece, rodi i jedno sa muškim i ženskim polnim organima.
Jedno vreme su kolale priče u javnosti da je najpoznatiji hermafrodit Holivuda (Hollywood) talentovana i posebna Džejmi Li Kertis (Jamie Lee Curtis). Protivno glasinama, ona nikada nije potvrdila ovu činjenicu, ali je nije ni opovrgla…
Pošto se reč „hermafrodit“ smatra po malo zastarelom na zapadu, uveden je izraz „interseksualci“. Medicina ih posmatra kao osobe sa poremećajem u seksualnom razvoju.
Moderno doba donelo je određene promene u stavu prema ovoj pojavi. Danas je daleko jasnije da nije tek tako prosto odabrati pol koji treba zadržati i da prilikom odluke treba uzeti mnogo faktora u obzir, među kojima su svakako nivo i vrsta hromozoma, psihološka konstitucija, ponašanje i navike, kao i neurološko stanje organizma.
Naslovna fotografija: kunstvensters.com