On je neko po kome možda i najbolje prepoznajemo drevni Egipat. Krasio ga je nadimak “Ramzes Veliki”, jer ni jedan faraon koji je vladao, ni pre, a ni posle njega, nije osmislio i podigao toliko građevina, kolosalnih, ne samo po svojoj veličini, već i po istorijskom značaju. Pripadao je 19-oj dinastiji, koja je, zajedno sa 18-om i 20-om činila “Novo kraljevstvo”. U produžetu otkrite 10 gotovo neverovatnih informacija koje se odnose na život ovog velikog vladara.
Rezultati raznih istraživanja pokazuju da je ovaj faraon bio riđokos, izuzetno visok (oko 1,70 metara, što se računalo u visoko) i da je bio svelte puti.
Jedan od razloga, zašto je iz njegovog doba očuvano najviše spomenika kulture i arhitekture, jeste i taj što su po naredbi ovog moćnog faraona, spomenici koje su dizali njegovi prethodnici uništavani, pa je taj material služio da se njegove ideje sprovedu u delo.
Podaci kažu, da je imao preko 200 žena i konkubina, sa kojima je dobio oko stotinu potomaka. Smatra se da mu je omiljena žena bila njegova prva i zakonita supruga, kraljica poi menu Nefertari, kojoj je napravio spektakularnu grobnicu.
Svojevremeno, ustoličio je novu prestonicu, smeštenu u delti Nila, koju je nazvao “Pi – Ramzes”, što bi moglo biti prevedeno kao “Kuća Ramzesa, velikog u pobedi”.
Kako je vaspitavan u strogom vojničkom duhu, za vreme svoje vladavine zabeležio je osvajanja, sa vojskom koja je brojala oko 100.000 vojnika, što je bila velika cifra za ono doba.
Neki istoričari su vatreni zagovornici teorije da je upravo Ramzes II faraon, u čijem dobu je Mojsije izveo Izraelce iz Egipta i oslobodio ih robovanja.
Vladavina Ramzesa II, najvećeg i najmoćnijeg faraona, kako ga istoričari nazivaju, trajala je čak 67 godina, a umro je u svojoj 90-oj ili 91-oj godini života.
Kao svedočenje svoje moći i vladavine, u svakom tada poznatom gradu širom Egipta, ostavio je iza sebe hram ili makar statuu podignutu u njegovu čast.
Iako je on bio mlađi sin faraona Setija I i kraljice Tuje, Ramzes je ipak nasledio svog oca na prestolu, jer je njegov stariji brat umro, kada mu je bilo 14 godina.
Sada već davne 1974. godine, u muzeju u Kairu (Egipat), primećeno je da se stanje mumije faraona Ramzesa II Velikog pogoršava, te su odlučili da mumiju avionom u posebnim uslovima, transportuju u Pariz, radi detaljnih ispitivanja. Za potrebe putovanja zemnih ostataka faraona, vlasti Egipta izdale su pasoš na ime Ramzesa Velikog, a rubrika zanimanje popunjena je sa -preminuli kralj- . Na aerodromu u Parizu, Ramzesa su sačekale najviše vojničke i državne počasti, kakve i priliče jednom kralju.
Naslovna fotografija: Meridian Magazine