Od ukupno 160 vrsta, koliko ih je nauka izbrojala, gotovo sve mogu da se svrstaju u ugrožene i to u svom prirodnom staništu. Gušter, a opet nije. Čudo, a opet nije. Ima dva oka, od kojih svako gleda zasebno i može da opiše pun krug od 360 stepeni. U stanju je satima da sedi nepomično i čeka svog omiljenog insekta za užinu. Majstor je za stapanje sa okolinom, jednostavno promeni boju tela i postane još jedan kamen, busen trave, nepomična grana, žbun, stabljika… Pogađate, govorimo o kameleonima, a ono što ćete saznati u produžetku u potpunosti će vas iznenaditi.
Nakon decenija istraživanja, naučnici su uspeli da definišu način na koji kameleoni menjaju boju. Ovaj proces zavisi od nanokristala koji su smešteni u koži kameleona, a ne od pigmenta kako se verovalo. Promena boje svojstvena je mužjacima, koji boju menjaju kako bi bili uočjiviji ženkama, kako bi se sakrili od predatora ili zakamuflirali jer isčekuju plen u zasedi.
Za većinu vrsti koje žive na drveću, ako se desi da padnu sa grane, tokom pada su u stanju da naduvaju pluća i time ublaže udarac u tvrdo tlo.
Iako preko dana živopisnih boja, noću, telo kameleona postaje gotovo potpuno belo. Ovo je vrsta čija veličina varira od 1,5 cm pa do 30-ak cm, koliko dostižu odrasle jedinke.
Egzotični kakvi jesu i po izgledu i po osobinama, nastanjuju isto tako egzotične predele Madagaskara, Arabijskog poluostrva, juga Španije, Cejlona i Male Azije.
Jezik, po kome je između ostalog kameleon i poznat, dugačak je koliko i samo njegovo telo, koji služi za hvatanje hrane. Veliki jezik smešten je u grlenoj vrećici i povezan je sa jezičnom kosti. Sam jezik obložen je izuzetno lepljivim sekretom, koji ima važnu ulogu pri hvatanju insekta.
Kada govorimo o razlikama između mužjaka i ženki, one su očigledne, počev od spoljašnjeg izgleda. Mužjaci menjaju boju, naočiti su i ukrašeni raznim telesnim ornamentima, kao što su izrasline i rogovi u nekim slučajevima.
Poput zmija, kameleoni takođe nemaju srednje i spoljašnje uho, ali to ipak ne znači da su gluvi, pa se beleži sposobnost da registruju zvuke u rasponu frekvencije od 200 do 600 Herca (Hz).
Imaju sposobnost da vide i pod običnim, ali i pod ultravioletnim osvetljenjem. Čak je zaabeleženo da kameeloni koji su izloženi ultravioletnoj svetlosti pokazuju bolje raspoloženje i pojačanu socijalnu interakciju sa drugim jedinkama.
Za razliku od većine drugih vrsta guštera, kameleon nema sposobnost regeneracije povređenog ili izgubljenog repa.
Takođe, kameleoni su poznati po tome što se njišu napred-nazad dok prave trome, male i spore korake. Do danas, naučnici nisu uspeli da ustanove zašto do toga dolazi.
Naslovna fotografija: YouTube