Da smo nebeski narod, to niko nikada nije mogao da dokaže, pa ni mi sami, ali da smo narod velikih dela, to je vrlo lako utvrditi. Nećemo sada govoriti o sportskim uspesima, niti o mladim matematičarima koji nižu zlatne medalje. Rešili smo da vas pozovemo da prisustvujete jednom času interesantne istorije!
Kralj Karlo Veliki je u IX veku izdao naredbu koja je glasila: „Ako Česi napadnu dignite 1/3 vojske, a ako Srbi napadnu, dignite celu vojsku“!
Na komemoraciji Nikoli Tesli u Njujorku (New York) govorio je tadašnji gradonačelnik Fijorelo la Gvardija, a uživo program je prenosio radio Njujork.
Tokom 30-ih godina prošlog veka, u Skadarliji je profesor Visoke škole Đorđe P. Jovanović pronašao lobanju „beogradskog neandertalca“. Odakle podatak da je prvi „Beograđanin“ živeo pre oko 50.000 godina.
Ono što mi zovemo „Rimski bunar“ na Kalemegdanu, zapravo je delo austrijske gradnje, kao i cela tvrđava, koja se i dan danas smatra pravim tehnološko građevinskim čudom tog vremena.
Mošti Svetog Save, uprkos podacima iz udžbenika, nisu spaljene na Vračaru, na mestu današnjeg Hrama, već na Tašmajdanu, na mestu današnjeg restorana „Poslednja šansa“, koji se u to doba zvao „Čupina umka“.
Vuk Karadžić je 1861. godine imenovan počasnim građaninom Zagreba, a Povelja koju je tom prilikom dobio, u njegovu čast posebno je ispisana čiriličnim slovima.
Davne 1888. godine, Hadži Pavle Riđički je nakon svog putovanja u Egipat odlučio da pokloni beogradskom muzeju mumificirane ostatke egipatskog sveštenika Nesmina, koji su tada bili stari 2.300 godina, a koje je on kupio prilikom svojih putešestvija.
U Prvom svetskom ratu, bez obzira na okupaciju, kapitulaciju i kraljevo izbeglištvo, nacionalna valuta je ostala stabilna, pa je kurs iznosio 88 franaka za 100 dinara.
Osmatračnice srpske vrhovne komande, koju su naši vojnici postavili na Kajmakčalanu nakon 18 dana teških borbi, danas stoji u Pionirskom parku, kao podsetnik velike pobede.
Srbija je prva u Evropi, odmah posle Francuske ukinula feudalizam i to donošenjem čuvenog Sretenjskog ustava 1835. godine. Ustav je bio do te mere liberalan, da su se protiv njega odmah uzbunili Austrija i Rusija.
Naslovna fotografija: Status Stil